Covid-19 Pirola varyantı (BA.2.86) belirtileri nedir?

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve milyonlarca kişinin ölümüne sebebiyet veren Covid-19 salgını son bir yılda etkisini azalttı ancak yeni varyantların ortaya çıkması yeniden endişe yaratmaya devam ediyor. Peki yeni varyant “Pirola (BA.2.86) öldürücü mü ve Türkiye’de var mı?”  Yeni koronavirüs varyantı Pirola’nın belirtileri neler ve aşı etkili mi?

Yeni koronavirüs varyantları, ABD’de ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde Covid-19 vakalarını artırdı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19’un yeni varyantına ilişkin, “Özellikle son günlerde yurt dışında görüldüğüne dair çok yoğun bilgiler var. Türkiye’mizde bu ve benzeri bir varyant görülmedi. Bu görülen varyantlar sakın ha bizi asla endişelendirmesin ve asla eski kapandığımız dönemlere geçme gibi bir durum söz konusu değil” diyerek konuya açıklık getirmişti.

Pirola varyantı (BA.2.86) Omicron’un bir alt türü olan BA.2’nin de bir alt türü. 2022 yılında Avrupa’daki bazı ülkeler ve İsrail’de de yakın zamanlarda saptanan BA.2.86 varyantının bir süredir toplumlarda yayılımının sürdürüyor.

Belirtileri neler?

Bu varyantta özellikle 4 belirti sık görülüyor. Bunlar; boğaz ağrısı, öksürük, baş ağrısı, burun akıntısı veya tıkanıklığı.

BA.2.86 varyantı soğuk algınlığı veya gribe benzer semptomlarla kendini gösteriyor; tat ve koku kaybı daha seyrek görülüyor.

Tipik olarak kuru öksürük, diğer Covid varyantlarında olduğu gibi Pirola varyantı ile de en sık görülen semptomlardan biri.

Aşılar etkili mi?

Tüm mutasyonlarda aşı koruyuculuğu azalsa da hala ağır hastalık ve ölüme karşı koruyucu.

 

(Visited 105 times, 1 visits today)