Çocuklarda karın ağrısı şikayeti neden çok görülür?

Anne-babaların çocuklarında en sık duydukları şikayetlerin başında gelir ”karnım ağrıyor”… Öyle ki ilkokul çağındaki her 4 çocuktan 1’i, karın ağrısından yakınıyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Evşen Çetin, anne- babaların çocuklarından en sık duydukları şikayetlerin başında karın ağrısının geldiğinin altını çizerek, şunları söyledi:

Kız çocuklarında daha fazla rastlanıyor

Her 4 çocuktan 1’inde ara ara görülen karın ağrısı şikayetine kız çocuklarında daha fazla rastlanıyor. Bunun nedeni kız çocuklarında idrar yolu enfeksiyonu ve sindirim problemlerinin daha sık yaşanması. Ayrıca 2 yaş civarındaki çocuklarda yüzde 3 oranında görülen karın ağrısı şikayetleri, 5-7 yaş aralığında yüzde 5, 8-12 yaş aralığında ise yüzde 25’e kadar yükseliyor.

 

Neden daha çok karın bölgesi ?

Karın ağrısı çocukluk çağında sık görülen, herhangi bir hastalığa özgü olmayan bulgulardan biridir.  Çocuklar erişkinlerin küçültülmüş versiyonları olmadıkları için erişkinlerden farklı değerlendiriliyorlar. Organların çoğu karın bölgesinde yerleşiyor. Dolayısıyla çocuklarda, karın bölgesinin diğer organlara daha yakın olması nedeniyle de ağrılar sıkça bu bölgede görülüyor.

(Visited 19 times, 1 visits today)