Cerrahpaşa Çocuk Acil taşınıyor

Silivri’de meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından yapılan incelemeler sonucunda İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Acil ve Kadın Hastalıkları Bölümü’nün taşınmasına karar verildi.

İstanbul Valiliği’nce alınan karar ile dün İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı ve yan dal bölümleri hizmete kapatılmıştı.

Kapatılmanın ardından bu servislerin yeni yapılan 13 prefabrik binaya taşınacağını duyuran İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Başhekimi Doç Dr. Zekayi Kutlubay, şunları dile getirdi:

“Valiliğin ve Rektörlüğümüzün dün bir açıklaması oldu. Her iki açıklamada da Çocuk Acil servisi için az hasarlı diye rapor verdiler. Geri kalan hiçbir binamızda hasarlı bir durum yok. Yapı birimi ve mühendislik fakültesi de gezdi. Verilen raporlar olumlu. Fakat az hasarlı denilen yerde tedbiren dünden itibaren çocuk hastalıkları binamızda hizmeti durdurduk. Yaklaşık üç yıldır yeni bir inşaat çalışmamız vardı. Alt Cerrahpaşa dediğimiz yerde 13 tane çelik bina yaptık. Çocuk binası da yapılmış durumda, 15 güne ihtiyacımız var. Deprem de bu süreci hızlandırmış oldu.”

Doç. Dr. Kutlubay, Çocuk Acil’de hasta alımının yapılmadığını, çok zaruri ihtiyacı olanlara Yetişkin Acil’de hizmet verdiklerini, Çocuk Acil’i de bir hafta içerisinde hizmete açacaklarını kaydetti.

Yoğun bakımın bulunmadığını dile getiren Doç. Dr. Kutlubay, “Dün tahliye kararı açıklanınca biz zaten taburcu edebileceklerimizi ettik, edemediklerimizi de yetişkin içerisindeki yeni servise taşıdık. Onları mağdur etmedik, takip etmeye devam ediyoruz. 40-50 yataklık çocuk hastalıkları için yataklı servis ayırdık. Çocuk ve yeni doğan servislerini mecburen boşalttık. Yeni yoğun bakım servisleri de 2-3 hafta içerisinde açılacak, henüz hazır değil” dedi.

TOKİ YENİ HASTANE YAPACAK

Çocuk Acil’in yanı sıra Kadın Hastalıkları Bölümü’nün de 1 ay sonra boşaltılacağını ve Cerrahi bölümün de hizmete devam edeceğini anlatan  Kutlubay, boşaltılan binaların yıkılacağını ve TOKİ tarafından yeni hastane binaları yapılacağını dile getirdi.

Bu arada İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesinde eğitim ve öğretim faaliyetlerine 2-22 Ekim 2019 tarihleri arasında ara verilmişti.

Ayrıca Bakırköy yerleşkesinde yer alan Sağlık Bilimleri Fakültesinde eğitim ve öğretim faaliyetlerine 2-22 Ekim 2019 tarihleri arasında ara verilmesine ve bu süre zarfında Bakırköy yerleşkesindeki fakülte binasının tahliye edilerek yeni binaları inşa edilinceye kadar Büyükçekmece yerleşkesine taşınması kararı alınmıştı.

(Visited 41 times, 1 visits today)