C vitamini eksikliği dişlerden de belli oluyor

Washington Üniversitesinde yapılan bir çalışmanın sonucunda diş eti kanamalarının bir sebebinin de daha fazla miktarda C vitamini ihtiyacı olabileceğine işaret etti.

Diş eti kanamalarının ilk nedeni mikrobiyal diş plağı. Diğer faktörler ise; sigara, hormonal değişiklikler, stres, genetik faktörler, diş gıcırdatma veya sıkma alışkanlığı, şeker hastalığı, uyumu iyi olmayan dolgu ya da kronlar ve kötü beslenme.

Beslenme alışkanlıklarına karalahana, biber veya kivi gibi işlenmemiş gıdalar dahil ederek C vitamini alımı sağlanabiliyor. Çünkü, günde 60 miligramdan az C vitamin tüketenlerin, günlük önerilen miktarın üç katı olan 180 miligram C vitamini tüketenlere göre, diş eti hastalığına yakalanma riski çok daha yüksek. C vitamini diş eti sağlığını olumlu yönde etkileyebilir.

Diş Hekimi Pertev Kökdemir,’’Diş etleriniz kanıyorsa günlük ağız bakımınızı ihmal etmemeli, günde en az iki kez dişlerinizi fırçalamalı ve diş ipi kullanmalısınız. Çünkü diş eti kanamaları periodontal hastalığın erken belirtisi olabilir. Devam eden diş eti kanamanız varsa mutlaka diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz’’ dedi.

(Visited 9 times, 1 visits today)