Bu kanser türünde, düzenli ilaç alımı ve kontrol şart

Halk arasında kan kanseri olarak bilinen Kronik Miyeloid Lösemi (KML), kronik ve ömür boyu süren bir hastalık. Bu nedenle hastaların doktorlarıyla tam uyum içinde çalışması, zamanında kontrollerini yaptırması ve ilaçlarını düzenli ve tam olarak kullanması çok önemli.  Ancak bazı hastalar,  bıkkınlık nedeniyle bir süre sonra ya ilaçlarını tam almıyor ya da kontrollerini aksatıyor. Uzmanlar, ” KLM,  doğru dürüst takip ve tedavi edilmediği durumlarda, ölümcül olabilecek bir kan kanseridir” diye uyarıyor.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Güray Saydam, Kronik Miyeloid Lösemi (KLM) hastalığı hakkında bilgi verdi, uyarılarda bulundu.

Hiçbir hasta ”KLM” oldum diye gelmez

Hiçbir hasta bize (KML oldum) diye gelmez. Bu hastalıkta dalak çok büyüdüğü için, karın bölgesini tamamen doldurabilir ve bundan dolayı karında şişkinlik ve erken doyma gibi bulgular olabilir. Ayrıca, bir kemik iliği hastalığı olduğu için kemiklerde ağrı, sistemik bir hastalık olduğu için ateş, kilo kaybı, halsizlik, sık ve tekrarlayan enfeksiyonlar, cilt ve mukozalarda kanamalar olabilir. Bu şikayetlerden bir ya da birkaçına sahip kişiler mutlaka KML’dir denemez. Gerekli laboratuvar testlerinin yapılması şarttır.

Yeni ilaçlarla yaşam süresi, normal insanlarla eşitlendi 

 2000’li yılların başından itibaren yeni ilaçların kullanıma girmesiyle, hastaların çoğu kronik fazda kaldı ve normalde beklenen yaşam süresini yaşayabildi. Günümüzde dünyanın her yerinde, KML tanısı alan bir hastanın ilk tedavi seçeneği,  tirozin kinaz inhibitörleri adı verilen ilaçlardır.  Ve bu ilaçlar halen ülkemiz dahil pek çok ülkede yeni tanı hastaların tedavisinde ruhsatlı olup, aktif kullanılmakta. Bu ilaçlarla  KML’nin seyri tamamen değişmiş ve normal şartlarda ortalama 5 yıl yaşam süresi beklentisi varken, bugün bu süre normal insanlarla eşitlenmiştir.

Çok az hasta grubunda kök hücre nakli 

Çok az bir hasta grubunda, allojeneik kök hücre nakli hala bir çözüm olarak durmakta. Ancak bunun için özel şartlar gerekir. Hamilelik gibi özel durumlarda da farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. 

İlaçlarınızı düzenli alın çağrısı…

Doktorlarıyla uyumlu bir şekilde tedavi sürecini yürüten KML hastalarının seyahat etmelerinde, çalışmalarında, evlenmelerinde ya da spor yapabilmelerinde sakınca bulunmamakta. Ancak kronik ve ömür boyu sürecek bir hastalık olduğu ve her gün ilaç almayı gerektirdiği için, hastalarda bir süre sonra bıkkınlık ve alışmışlık bulguları ortaya çıkmakta. Bunun sonucu olarak hastalar ilaçlarını tam almıyor veya kontrollerini aksatmaya başlıyor. Unutulmaması gereken nokta şudur ki, bu bir kanserdir ve doğru dürüst takip ve tedavi edilmediği durumlarda ölümcül olabilecek bir kan kanseridir. Bundan dolayı, lütfen zamanında kontrollerinizi yaptırın ve ilacınızı zamanında ve eksiksiz kullanın.

(Visited 32 times, 1 visits today)