Bebeğinize İlk 6 ay güneş koruyucu sürmeyin

Güneş, bebeklerin özellikle kemik ve diş gelişiminde önemli rol oynayan D vitamini yapımı için en değerli kaynak. Ancak bebekleri güneş ışınlarından korumak da çok önemli. İlk  6 ay güneş koruyucu ürünler kesinlikle sürülmemeli. Kimyasallar yerine güneş koruyucu kıyafetler giydirilmeli.  6 aylıktan büyük bebeklere güneşe çıkarmadan 30 dakika önce, mutlaka 50 faktör ve üstü koruyucu krem uygulanmalı.

Acıbadem ve Mustela’nın düzenlediği, “Bebekli Hayatımız” isimli seri etkinliklerde bu kez, Bebeklerde güneşli günlere hazırlık ve cilt bakımı” konuşuldu. Acıbadem Bakırköy Hastanesi’nde halka açık gerçekleştirilen söyleşide, Dermatoloji Uzmanı Dr. Yeşim Tekin ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yasemin Sancak,  bebekleri güneşe çıkarmadan önce yapılması gerekenler hakkında şunları anlattı.

3 KURALA DİKKAT 

Bebeklerde cilt bakımında yetişkinlerde olduğu gibi 3 temel kural var; cildi temizlemek, nemlendirmek ve güneşten korumak.  Bebek cildinin erişkin cildi kadar kendini koruyabilecek hale gelmesi 3-4 yılı buluyor. Dolayısıyla bebeklerin ciltleri daha kolay hasarlanabiliyor, çevresel faktörlerden daha kolay etkileniyor. Bu nedenle bebeklerin cildine daha fazla özen göstermek gerekiyor.

GÜNEŞE ÇIKARMADAN BUNLARI YAPIN  

D vitamini vücudumuzdaki kalsiyum ve fosfor mekanizmamızı düzenleyen en önemli yapı taşı. Kemik ve diş gelişiminin yanı sıra, bazı kanser türlerini önlediği ve bağışıklık sistemini desteklediği yapılan çalışmalarla ortaya kondu. D vitamininin temel kaynağı ise güneş ışınları. Ancak güneş, bebeklerin özellikle kemik ve diş gelişiminde önemli rol oynayan D vitamini yapımı için en değerli kaynak olsa da, ciltte güneş yanığına ve cilt kanserine yol açabiliyor.Bu nedenle bebekleri güneş ışınlarından korumak çok önemli. İlk 6 ay güneş koruyucu ürünler kesinlikle sürülmemeli. Kimyasallar yerine güneş koruyucu kıyafetler giydirilmeli. 

Bebeğiniz 6 aylıktan büyükse güneşe çıkarmadan 30 dakika önce de mutlaka 50 faktör ve üstü koruyucu krem uygulayın. Koruyucu etkileri 2-3 saat sürdüğü için kremi cildine sık sık uygulayın. Özellikle denize girdikten sonra güneş koruyucu kremi yeniden tekrarlamanız çok önemli.

D VİTAMİNİ SENTEZİ İÇİN…

Güneşin zararlı etkilerinden korumak için bebeğinizle dış ortamda yapacağınız aktivitelerde,  sabah saatlerini veya akşamüstünü tercih etmelisiniz.  Bebeğinizi güneş ışınlarının en yoğun olduğu 11.00 – 15.00 saatleri arasında sokağa çıkarmayın. Mecbur kaldıysanız, örneğin tatilde iseniz ağaçlıklı, koyu gölgeli yerleri tercih edin. Özellikle küçük bebekler için çadır ve şemsiye gibi koruyucular daha çok sauna etkisi yaratıp vücut ısısının artmasına neden olduğu için bunlardan kaçının.  D vitamini sentezi için bu saatlerden önce veya sonra, başına şapkasını geçirin ve güneş koruyucu ürün kullanmadan, kollarını açıkta bırakarak her gün 15- 20 dakika güneşte tutmanız yeterli olacaktır.

(Visited 44 times, 1 visits today)