Başarının sırrı BDNF proteininde

Salgılanan bir protein türü olan BDNF, çocuğun okul başarısını direkt etkiliyor. Bilimsel çalışmalar; üzüm, nar, ceviz, zerdeçal ve brokoli gibi besinlerin direkt olarak BDNF miktarını artırdığı ortaya koydu.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Usta, salgılanan bir protein türü olan BDNF (beyin-türevli nörotrofik faktör) miktarının, çocuğun başarısını etkilediğine dikkati çekerek, bu proteini doğru beslenme, sevgi ve sporun arttırdığını dile getirdi.

Çocukların beyinlerinin iyi çalışabilmesi için gelişimlerinin de iyi olması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Usta, beyin gelişiminin anne karnından başladığını, beynin en fazla geliştiği çağın 5-6 yaşları olduğunu ve bu dönemden sonra beynin gelişimini tamamladığını belirtti.

Çocukların başarısını etkileyen en önemli faktörden biri olan BDNF’ye daha çok önem verilmeye başladığını ifade eden Prof. Dr. Usta, salgılanan bu protein türünün, zekanın artmasını da direkt etkilediğini söyledi.

“BDNF, çocuğun okul başarını direkt etkiliyor”

BDNF’yi artırmada beslenme çok önemli.

Salgılanan bir protein türü olan BDNF, çocuğun okul başarını direkt etkiliyor. Bilimsel çalışmalar; üzüm, nar, ceviz, zerdeçal ve brokoli gibi besinlerin direkt olarak BDNF miktarını artırdığı ortaya koydu. Çocuğun başarılı olması için B12, D, B ve C vitaminlerini hiç eksik etmemek gerekiyor. Çocuklarda BDNF miktarının artırılmasında beslenmenin yanı sıra spor ve sevgi gösterilmesi de çok önemli.

(Visited 9 times, 1 visits today)