Bakan Koca: İlk yerli aşımız tetanos-difteri aşısı kullanıma hazır

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, uluslararası standartlardaki ilk yerli aşı olan tetanos-difteri aşısının kullanıma hazır olduğu müjdesini verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, uluslararası standartlardaki ilk yerli aşı olan tetanos-difteri aşısının kullanıma hazır olduğu müjdesini verdi.

Bakan Koca, yaptığı açıklamada, yerelleşme ve millileşme politikası doğrultusunda bakanlığın desteğiyle 2015 yılından beri yürütülen çalışmaların ilk sonuçlarını verdiğini belirterek, ”Uluslararası standartlarda üretilen ilk yerli aşımız kullanıma hazır” dedi.

Bakanlığın onaylayıp desteklediği projenin ilk ürünlerini verdiğini ifade eden Koca, şöyle devam etti:

”Teknoloji transferini de kapsayan aşı çalışması başarıyla sonuçlandı. Erişkin tipi Tetanos-Difteri aşısının tüm üretim süreçleri tamamen yerli imkanlarla tamamlandı.

Ankara’nın Akyurt ilçesinde 2015 yılında başlanan proje kapsamında yüklenici firma Turk İlaç, ilk dolumu 2017’de yaptı.

İyi Üretim Prosesi (GMP) belgesi olan tesislerde antijen üretimi de dahil tüm süreçler yerli imkanlarla tamamlanarak üretime geçildi.

Gerekli kalite denetimleri yapılan ve uygunluğu onaylanan erişkin tipi Tetanos-Difteri aşısının ilk teslimatı Bakanlığımıza yapıldı.

Böylece yerli aşı üretiminin gündemde olduğu bir dönemde bu alanda önemli bir başarıya imza atılmış oldu. Yerlileşme politikası çerçevesinde başlattığımız yerli aşı üretimine yönelik süreç yeni müjdelerle devam edecek. Hayırlı olsun.”

(Visited 20 times, 1 visits today)