Bahar yorgunluğunun çaresi, bahar sebze ve meyvelerinde saklı

Kış günlerinde yavaşlayan metabolizma, bahar mevsimine geçiş sürecine adapte olamıyor. Bunun yanı sıra vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral depoları da kışın genellikle boşalmış oluyor. Tüm bu faktörlerin etkisiyle ‘bahar yorgunluğu’ tablosu gelişebiliyor. Bu aylarda tezgahları süsleyen enginar, çilek, erik  ve semizotu gibi sebze ve meyvelerle, bahar yorgunluğunun üstesinden gelebilirsiniz.

 

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Aybala  Akkülah,  baharı zinde geçirmemiz için soframızdan eksik etmememiz gereken besinleri anlattı.

ENGİNAR

Posa, C vitamini, folat, fosfor ve magnezyum gibi mineral içeriği yüksek olan enginar, aynı zamanda iyi bir potasyum kaynağı ve en zengin antioksidan kaynaklarından biri. Üstelik bir adet enginar sadece 56 kalori içeriyor. Salatalara eklediğiniz ya da buğulama, haşlama ve ızgara gibi pişirme yöntemlerini kullanarak hazırladığınız enginarı,  dereotuyla beraber servis ederek lezzetli bir ikiliye dönüştürebilirsiniz.

ÇİLEK

Çilek, içinde kırmızı rengini veren antosiyanin maddesi sayesinde yüksek antioksidan özellik gösteriyor. Vücut direncinin artmasına destek olup bahar yorgunluğuyla başa çıkmanıza yardımcı olan çilek, su ve lif açısından da oldukça zengin bir besin. 10-12 adet çilekle günlük C vitamini ihtiyacınızı da fazlasıyla karşılayabilirsiniz.

SEMİZOTU

İçerdiği A vitamini, çinko, fostor, manganez, bakır ve kalsiyum gibi vitamin ile mineraller nedeniyle ‘Süper gıda’ unvanına sahip olan semizotu, yüksek miktarda omega-3 yağ asidi içeriyor. Çinko, bağışıklık sisteminin güçlenmesine fayda sağlıyor. Antioksidan görevi üstlenen manganez de enerji üretmek için de önemli. Üstelik semizotu 100 gram başına sadece 16 kalori içeriyor.

ANANAS

Ananas özellikle yorgunluğa yol açan ödemin atılmasında büyük etkiye sahip bir meyve. C vitamini açısından zengin olması ve içerdiği bromelain enzimi sayesinde bağışıklık sistemini koruyor, vücut direncinin güçlenmesini sağlıyor. Lif oranı oldukça yüksek olan ananası günde 2 halkayı geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz.

BEZELYE

İlkbahar mevsiminde taze olarak sofralarda yerini alan bezelye, birçok vitamin ile demir, manganez, bakır, çinko ve kalsiyum gibi mineraller içermesinin yanı sıra lifli yapısı sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Ayrıca sindirim sisteminin rahatlamasına yardım ediyor. Yüksek oranda antioksidan içeriğiyle vücudumuza yüksek enerji sağlıyor.

ERİK

Erik bağırsaklarda çözünebilir lifle yüklü bir besin. Bu sayede hem sindirimi kolaylaştırıyor, hem de kabızlık problemini önlemeye ve çözmeye yardımcı oluyor. Ayrıca birçok vitamin ve mineral içeriyor. İçerdiği yüksek oranda C vitaminiyle bağışıklığı güçlendiriyor. Potasyum, A vitamini ve fosfor yönünden de zengin bir besin. Kan şekerini hızla yükseltmediği için kilo vermeyi de destekliyor.

KUŞKONMAZ

Kuşkonmaz, K vitamini açısından da mükemmel bir kaynak. Ayrıca, A ve C vitaminleri ile demir içeriği de yüksek bir besin. İçeriğinde barındırdığı ve sindirilemeyen karbonhidrat grubundan olan inülin ile bağırsak florasında iyi huylu bakterilerin gelişimine katkı sağlayabiliyor. Kuşkonmaz su yönünden zengin bir besin. Ve araştırmalara göre uygun hidrasyonu korumak metabolizmayı hızlandırıyor, gün boyu daha fazla kalori yakması için vücudunuza yardımcı oluyor. Tüm bu etkileri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek, bahar yorgunluğuna karşı mücadele etmenize katkı sağlıyor.

PANCAR

Pancar, hem kökü hem de yaprakları yenilebildiği için vitamin ve mineral içeriği açısından zengin bir besin. Kökü yüksek oranda antioksidan özellik gösteriyor, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor. Pancar yaprakları da, A ve K vitamini açısından zenginler. A vitamini sağlıklı bir bağışıklık sistemi için önemli. K vitamini de kanın pıhtılaşması için şart ve kemik sağlığında önemli rol oynuyor. Posa içeriğiyle de bağırsaklarımızı koruyor, sindirim sistemini güçlendiriyor.

(Visited 26 times, 1 visits today)