Bahar temizliğiyle sağlığınızı da koruyun

Bahar geldiğinde hemen her evde hummalı bir temizlik faaliyeti başlar. Bu temizlikte belirli noktalara dikkat ederseniz,  hem evinizi temizler, hem de ailenizin sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bahar temizliği yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktaları nelerdir?

Liv Hospital Ulus Sağlıklı Yaşam ve Check up Klinği’nden Dr. Öğr. Gör. Eren Eroğlu, bahar temizliği yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktalarını anlattı.

MİKROPLAR İÇİN EVİ BOL BOL HAVALANDIRIN 

Baharda dışarıda taze ve yenilenmiş hava vardır. Bu yüzden içeride karbondioksit oranı yükselmiş ve evsel atıklarla kirlenmiş havanın değiştirilmesi sağlık açısından birçok fayda içerir. Özellikle sabahları evin havalandırılması ve kapalı mekanların dışarıyla teması, uzun gece boyunca biriken gazları dışarıya atacak ve havada asılı kalmış mikroplarla kirli partikülleri bertaraf edecektir.

ALERJİ İÇİN KLİMA FİLTRELERİNİ TEMİZLEYİN

Temizlik yaparken, hava yoluyla yayılan polenleri ve alerji yapan maddeleri evinizden uzaklaştırmak için klima filtrelerini temizleyin. Havalandırma kanallarının tozunu dikkatlice alın. Banyo, tuvalet gibi ıslak ve nemli alanlardaki küf ve mantarları, zehirli madde içermeyen temizleyicilerle temizleyin. Mantar ve küf, hassasiyeti olan kişilerde alerjilere hatta daha ciddi hastalıklara sebep olabilir.

İLAÇ TEMİZLİĞİ YAPIN

Neleri atacağınızı gözden geçirirken ilaç dolabınızı da ihmal etmeyin. Tarihi geçmiş ve bozulmuş ilaçları derhal atın. Böylece hem yanlış ilaç kullanımına bağlı riskleri bertaraf etmiş olursunuz, hem de dolabınızda yer açılır. Aynı şekilde lavabo altlarını, dolapları kontrol edip zehirli olabilecek eski temizlik malzemelerinden kurtulun.
Bodrumu, ardiyeyi ya da garajınızı temizlerken artık boya, solvent, tiner, makine yağı gibi zehirli maddeleri taşıyan eski teneke kutuları bir kenara ayırın. Diğer çöplerden ayrı olarak zehirli atık konteynerlerine atın. Çocuklarınızın oynadığı alanlarda ya da arka bahçenizde kazalara sebep olabilecek kırık korkuluk, çit, merdiven ve açıkta kalmış inşaat artıklarını ortadan kaldırın.

ÇAMAŞIR SUYU İLE TUZ RUHUNU KARIŞTIRMAYIN

Düşmelere ve kazalara engel olmak için halı ve kilimlerin kaymasını engelleyen tabanlıkların sağlam olduğunu kontrol edin, eskiyenleri değiştirin. Havyan besliyorsanız hijyen konusunda daha dikkatli olmanız gerekir. Çünkü dışarıdan eve giren bir köpek ya da kedi eve mikrop taşıyabilir. Tuvalet temizliğinde çamaşır suyu gibi virüslere etkili temizlik maddeleri iyi sonuç verir. Fakat zaman zaman yapıldığı gibi çamaşır suyunun tuz ruhuyla karıştırılması zehirli gazlar ortaya çıkartır. Temizlik maddeleri seçerken çevreye en zarar vereni kullanın. 

(Visited 11 times, 1 visits today)