Aşılama ne zaman başlayacak?

Çinli Sinovac firmasından alınan koronavirüs aşılarının ilk bölümü Türkiye’ye geldi. Peki aşılama ne zaman başlayacak? Aşı kimlere ve nerede yapılacak?  

TİTCK laboratuvarlarında en az 2 hafta sürecek analiz süreçlerine tabi tutulan aşılar, uygun görülmesi halinde kullanıma sunulacak.

Buna göre; ilk aşılama 15 Ocak’a kadar yapılacak. 

Çinli Sinovac firmasından alınan Coronavac adlı koronavirüs aşılarının ilk bölümü geldi. Peki aşılama ne zaman başlayacak? Aşı kimlere ve nerede yapılacak? 

30 Aralık’ta Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ve İlaç Deposuna nakledilen aşılardan alınan numuneler, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) laboratuvarlarında analiz süreçlerine tabi tutuldu ve bu analizler en az 2 hafta sürecek. 

İlk aşılama 15 Ocak’a kadar yapılacak

Buna göre ilk aşılama 15 Ocak tarihine kadar yapılacak. 

Aşılamada öncelik sıralaması Bilim Kurulu tarafından belirlendi.

İlk olarak sağlık çalışanları ve huzur evlerinde bulunan kişiler aşılanacak.

Aşı kaç doz yapılacak?

Aşı 28 gün arayla iki doz olarak yapılacak. 

Aşı için nereden randevu alınacak?

Vatandaşlar, kendilerine ulaşan bildirimden sonra Merkezi Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden aile hekimlerinden veya uygun bir kamu ya da özel hastaneden randevu alarak aşılarını yaptırabilecekler. Aşının güvenli nakil süreci, uygulanması ve kayıt altına alınması dijital sitem üzerinden anlık takip edilecek.

Koronavirüs aşısı nerede yapılacak?

27 bin Aile Sağlık Merkezi süreçte etkin ve hızlı rol oynayacak. Kamu hastaneleri ile özel hastaneler de devreye girecek.

Hastaneler saat 16.00’dan sonra randevu sistemi ile aşı yapacak.

Günde en az 1 milyon 100 bin kişinin aşılanması planlanıyor. Poliklinik ortamında gece 23.00’e, 24.00’e kadar randevu ile aşılama yapılacak.

(Visited 74 times, 1 visits today)