Anne ya da babası cezaevinde olan çocuklara nasıl yaklaşılmalı?

Anne ya da babası veya her ikisi de cezaevinde olan çocuklara nasıl yaklaşılmalı? Uzmanlar,  telefon görüşmeleri veya açık görüşlere, çocuğun da katılmasının önemli olduğunun altını çiziyor.

 

Cezaevinde olan ebeveyn/ebeveynlerle düzenli görüşmeler yapılmasının önemine değinen Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu,  konuya ilişkin şunları anlattı:

Anne ya da babadan ani ayrılık kaygıyı yoğun artırır

Ani ayrılıklar yetişkinler için travmatik olabiliyorken, çocuklar için etkileri daha yoğun olabiliyor. Çocuğun içerisinde bulunduğu gelişim dönemine göre; bazen olayı anlamak, neden sonuç ilişkisi kurmak onlar için çok daha zor olabiliyor. Belirsizlik çocuklar için endişe ve kaygıyı arttırırken, bu belirsizliğe neden olan durum anne ve babadan ani, beklenmedik bir ayrılık olduğunda, çocukların kaygısı çok daha yoğun bir şekilde artabiliyor.

Ayrılığın sebebi ebeveynlerden birinin veya her ikisinin cezaevine girmesi ise ne yapılmalı?

Çocuğun ayrılığın nedenine dair yalın, sade, basit ve anlayabileceği düzeyde bilgilendirilmesi önemli. Ayrılığın sebebi ebeveynlerden birinin veya her ikisinin cezaevine girmesi ise; yakalanma, cezaevine girme, mahkeme süreçleri ve hükmün verilmesi gibi uzun ve zorlayıcı süreçler içerisinden geçerken, çocuğun duyguları da her bir sürece göre değişebilir. Değişen süreçler değişen duygulara neden olur. Bu sebeple çocuğun duygularını ifade edebilmesi, kapsanması ve anlaşıldığını hissetmesi de oldukça önemli.

Açık görüşlere çocuğun da katılması önemli

Cezaevinde olan ebeveyn/ebeveynlerle düzenli görüşmelerin yapılmasının önemli. Telefon görüşmeleri, mektuplaşmalar veya açık görüşlere çocuğun da katılması, ilişkinin sürmesi ve güçlenmesini sağlayacağı gibi hükümlülüğün sona ermesinde de daha kolay uyum sağlamalarına yardımcı olur. Bu süreçlerin çocuk için sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde yürütülmesi durumunda, çocukların psikolojik sağlamlıkları ve dayanıklılıkları da artar.

(Visited 22 times, 1 visits today)