Ameliyatsız burun estetiğinde kalıcı dolgu tercih etmeyin

Ameliyatsız burun estetiğinin en büyük avantajlarından biri, hemen uygulanabilir olması ve iyileşme sürecine ihtiyaç duyulmaması. Ancak geçici bir işlem olduğu için düzenli aralıklarla tekrarlanması gerekiyor.  Uzmanlar,  kalıcı, erimeyen dolguların,  doku kaybına gidebilecek sorunlar ortaya çıkarabileceğine işaret ederek, tercih edilmemesi uyarısında bulundular.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Oygar Aytekin, ameliyatsız burun estetiği hakkında  bilgiler verdi.

  Eğikse ip

Burun ameliyatları haricinde, ameliyatsız burun estetiği tercih edilebilir. Ameliyatsız burun estetiğiyle,  burun ucu bir tarafa doğru eğik ise ve bu eğiklik, kemiksel yapıya bağlı bir sorundan kaynaklanmıyorsa, burun sırtında yapılacak bir ip işlemiyle  burun ucu daha ortada olacak şekilde düzeltilebilir. Bazen burun ucunun düşüklüğü de ipli bir yöntemle kaldırılabilir.

Kambur yada çökükse dolgu

Hafif bir burun sırtı kamburu, kamburun daha yukarısına veya aşağısına yapılacak olan dolguyla kamufle edilerek,  burun sırtı daha düzgün bir hale getirilebilir. Önceden geçirilmiş bir ameliyata veya travmaya bağlı ya da yapısal olarak burun sırtı çökükse, bu çöküklük de dolguyla doldurulup,  yine düzgün bir burun sırtı elde edilebilir. Burun ucu da farklı işlemlerle daha kalkık görülebilir.

Ameliyatlı ya da ameliyatsız estetik farkı   

Dolgu kullanılarak yapılan burun estetiği ile ameliyatla elde edilen sonuç çok farklı olacaktır.  Çünkü ameliyatsız burun estetiğinde dolguyla doldurma işlemi ile hacim kazandırılırken,  ameliyatta doku çıkarılarak buruna şekil verilir. Bu ayrımın da unutulması gerekir.

Ameliyatsız burun estetiğinin en büyük avantajlarından biri, hemen uygulanabiliyor olması ve iyileşme sürecinin gerekmemesi. Dezavantajı ise geçici bir işlem olması ve düzenli aralıklarla tekrarlanma gerekmesidir. Botoks ile yapılan estetik ise hastaya göre değişiklik göstererek birkaç ay etkili olacaktır. 

Dolgu kalitesi çok önemli 

Ameliyatsız burun estetiğinde önemli bir nokta da dolgunun kalitesi. Hekim dolguyla ilgili tüm bilgileri hastasıyla paylaşmalı, dolgunun içinden çıkan iki etiketten birini hastaya saklaması için teslim etmelidir. Dolgu ile elde edilen estetik değişikliğin süresi dolgunun kalitesine bağlıdır. Burun için dolgu tercih edilirken genellikle 18 aylık ömrü olan dolgular tercih edilmektedir. Kalıcı, erimeyen dolguların burun estetiğinde kullanılması tercih edilmemelidir. Kalıcılığı açısından vücut dolguları burun estetiğinde kullanılırsa, doku kaybına gidebilecek sorunlar ortaya çıkabilir.

Her işlemin komplikasyon riski vardır

Burun estetiği ameliyatlarında olduğu gibi ameliyatsız burun estetiğinde de farklı komplikasyonlar meydana gelebilir.  Dolgu işlemi yapılırken yüzeye yakın bir yerde işlem uygulandığı için dolgu işlemi damarı tıkayabilir ve büyük sorunlara yol açabilir. Bu nedenle ameliyatsız burun estetiğinden önce kullanılacak dolgu maddesi, işlemin riskleri ve işlemin kalıcılığı hakkında başvuranlar detaylıca bilgilendirilmelidir.

(Visited 10 times, 1 visits today)