Akciğer kanseri önlenebilir bir hastalık

Hayat ile aramızdaki nefes olan akciğerlerinizi, sigara ile söndürmeyin. Tütün ve tütün mamulleri tüketimi dünyada görülen kanserlerin yüzde 13’ünü oluşturan akciğer kanserine neden oluyor.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Muharrem Tokmak; “Sigara tüketimi, akciğer kanserine sebep olan birincil etken. Sigara tüketimini bırakmak, içmiyorsanız bile sigara tüketilen ortamlarda bulunmamak, hastalığı önler. Akciğer kanserinden korkmayın, düzenli kontroller ile ve sigaradan uzak durarak önleminizi alın” dedi.

Türkiye İş Bankası İştiraki Bayındır İçerenköy Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Muharrem Tokmak, sigara tüketiminin, akciğer kanserine sebep olan birincil etken olduğunu belirterek, ”Sigara tüketimini bırakmak, içmiyorsanız bile sigara tüketilen ortamlarda bulunmamak, hastalığı önler. Akciğer kanserinden korkmayın, düzenli kontroller ile ve sigaradan uzak durarak önleminizi alın” dedi.

Akciğer kanseri nedir?

Dr. Muharrem Tokmak, temel görevi, vücuda oksijen alınması ve yaşamsal faaliyetler sırasında oluşan karbondioksitin vücuttan atılmasını sağlamak olan akciğerlerdeki doku ve hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalması sonucu kitle oluşabildiğini ifade ederek, bu kitlenin kimi zaman bulunduğu ortamda büyüyüp etrafındaki dokulara yayılıp hasar verebildiğini, oluşan bu kitleye de (tümör) akciğer kanseri dendiğini anımsattı.

Akciğer kanserinin dünyadaki tüm kanserlerin yüzde 13’ünü oluşturduğunu ifade eden Dr. Muharrem Tokmak, Türkiye’de ise erkeklerde yüz binde 75, kadınlarda yüz binde 10 ve yıllık beklenen hasta sayısı da yaklaşık 30 bin” dedi.

SİGARA KULLANAN ERKEKLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Dr. Muharrem Tokmak, akciğer kanserinin Türkiye’de ve dünyada görülme sıklığı benzer olduğunu belirterek, sigara kullanımına bağlı olarak, erkeklerde ve 50-70 yaş aralığında daha fazla görüldüğünü, kadınlarda sigara içme oranı arttığından bu oranın yükselme eğiliminde olduğunu anlattı.

AKCİĞERLERİNİZİ KANSER EDEN DUMANDAN UZAK DURUN

Dr. Muharrem Tokmak,  şunları dile getirdi:

”Akciğerlerimiz dışarıya açılan bir organdır ve dış ortam havasını kullanır. Bu nedenle nefes ile alınan havadaki her türlü madde sağlığımızı etkileyebilir. Sigara bunların en sık görülen nedenidir. Günlük içilen sigara sayısı, sigara içme süresi, erken başlama yaşı, dumanı derin çekme ve katran miktarı ile kanser gelişme riski artar.

Sigara dumanında 4000’den fazla kimyasal ve 70’ten fazla kanser oluşumuna neden olan madde olduğu bilinmektedir. Pasif içicilikte de aynı riskler mevcuttur.

Kanser riskini artıran diğer etkenler bazı toprak ve kayalarda bulunan asbest lifleri, radon gazı inhalasyonu, uranyum, berilyum, vinilklorid, nikelkromat, kömür ürünleri, hardal gazı, bazı petrol ürünleridir. Bu gibi ürünlere maruz kalan mesleklerde çalışan kişilerde akciğer kanseri daha fazla görülür.

Akciğer kanserinde aile öyküsü olması, yüksek düzeyde hava kirliliği, içilen suyun yüksek oranda arsenik içermesi, akciğerlere radyasyon tedavisi uygulanması, akciğerde bazı hastalıklar sonrasında kalan yara izi (skar); bütün bu sebepler hastalığın ortaya çıkmasında etkili faktörler olarak biliniyor.”

BU BELİRTİLERİ DİKKATE ALIN

Dr. Muharrem Tokmak, öksürük (geçmeyen, giderek kötüleşen), nefes darlığı, kanlı balgam, iştah kaybı ve zayıflama, ses kısıklığı, yutma güçlüğü, göz kapağı düşüklüğü, kolda ve omuzda ağrı, yaygın vücut ağrısı, ateş, yüz ve boyunda şişme gibi belirtilerin akciğer kanserine işaret edebildiğini ifade ederek, akciğer kanserinin belirti vermeden de ilerleyebildiğini anlattı.

DÜZENLİ TARAMALAR AKCİĞER KANSERİNİ ÖNLER

Akciğer kanserinin önlenebilir bir hastalık olduğuna vurgu yapan Dr. Muharrem Tokmak, şöyle devam etti:

”En önemli nedeni tütün ve tütün ürünleridir. Bu nedenle hastalıktan korunmada en önemli faktör sigaraya başlamanın önlenmesi ve sigara içenlerde bıraktırılmasıdır. Özellikle gençleri hedef alan koruyucu programlar çok önemlidir. Radyasyon maruziyetinin azaltılması, bunun yanı sıra asbest, radon, zararlı gaz ve kimyasallara maruziyetin önlenmesi kanser riskini azaltabilir.

Rutin olarak yapılan kontroller, akciğer kanserinin erken evrede belirlenmesinde hayati önem taşıyor. Akciğer kanseri erken evrede teşhis edilirse, tedavide başarı şansı oldukça yüksektir. Rutin kontroller dışında riskli gruplara günümüzde düşük doz spiral bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme yöntemleriyle erken evrede saptamak mümkündür.”

(Visited 17 times, 1 visits today)