Acil kalp nakli bekleyen Esila için 10 bin imza toplandı

Acil kalp nakli bekleyen Esila için her geçen gün kıymetli. Esila’nın kalp arayışını desteklemek ve organ bağışının önemini vurgulamak için bir haftadan kısa bir sürede 10 bin imza toplandı. 

Esila Tüfekçi 16 yaşında ve 5 yıldır kalp nakli bekliyor. Ankara’da yoğun bakımda. Son ve tek çare kalp nakli. Esila için Change.org patformunda başlatılan kampanyada Esila ve organ bağışı bekleyen tüm hastalar için bir haftada 10 binin üzerinde imza atıldı.

Esila’nın yaşam mücadelesi 2018 yılında mide bulantısı ve karın ağrısı şikâyetiyle başladı. Daha 11 yaşındayken kalbinin yüzde 25 çalıştığı ortaya çıkınca, kanın pompalanmasını sağlayan destek cihazı takıldı. O günden bu yana aralıklarla tedavi gören Esila, geçirmek zorunda kaldığı son operasyon sonrası, 4 Nisan’dan bu yana Ankara’da yoğun bakımda, son çare olarak kalp ve solunum desteği sağlayan bir cihaza bağlı ve acil kalp nakli bekliyor.

Bir an önce kalp nakli gerçekleşsin ve hayatı doyasıya yaşasın

Kampanyayı imzalayan 10,000’i aşkın kişinin ortak umudu Esila’ya bir an önce kalp bulunarak sağlığına kavuşması. Emrah Kan yorumunda “Bir an önce kalp nakli gerçekleşsin ve hayatı doyasıya yaşasın” diyor. Cansu Arat ise imzalama nedenini “Çünkü organ bağışı konusunda daha fazla farkındalık ve halkın bilinçlendirilmesi gerekiyor. 16 yaşında gencecik bir kız, 5 senedir kalp nakli bekliyor. Ülkemizin gencecik bir potansiyeli, hayatının baharında bunları yaşıyor çünkü insanlar organ bağışı konusunda bilinçsiz.” sözleriyle açıklıyor. 

Organ bağışının önemi

Esin Fendal, Esila için başlattığı kampanyada Türkiye’de resmi verilere göre 30,000’e yakın insanın organ nakli beklediğini vurgularken, organ bağışında en önemli engellerin asılsız bilgiler, önyargılar ve yanlış inançlar olduğuna dikkat çekiyor. Sağlık Bakanlığı’nın kamu spotu ve bilinçlendirme çalışmalarıyla organ bağışı hakkında bilincin artırılmasını talep ediliyor. “Bir kişi organ bağışladıktan sonra hayatını kaybederse ailesinin de ayrıca onay vermesi gerekiyor. Bu kuralın kaldırılması ve kişinin öz iradesinin yeterli olması.” için destek bekliyor. 

“Organlarınızı cennete götürmeyin.” diyen Esila’nın sesine kulak verin.

(Visited 16 times, 1 visits today)