6 aylık bebeklere yanlışlıkla Covid-19 aşısı yapıldı iddiası

Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, yanlışlıkla 6 aylık bebeklere kızamık veya hepatit B gibi aşılar yerine Covid-19 aşısı yapıldığını iddia etti.

Prof. Dr. Zafer Kurugöl, bir TV programına katılarak yanlışlıkla 6 aylık bebeklere kızamık veya hepatit B gibi aşılar yerine Covid-19 aşısı yapıldığını iddia etmişti. Prof. Dr. Kurugöl, açıklamalarında bebeklerde hiçbir yan etki olmadığını, hatta aşının antikor sağladığını da ifade etmişti.

Bu konudaki sonuçların bir tıp dergisinde yayınlanacağını da kaydeden Prof. Dr. Kurugöl’ün açıklamalarının ardından hem Sağlık Bakanlığı, hem de Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından araştırma yapıldığı öğrenildi.

Çocuk ve bebeklere yanlışlıkla Covid aşışı vurulduğu ve takibi yapılarak sonuçlarına da bakıldığı iddiası sosyal medyada tepkilere neden oldu.

Milli Pediatri Derneği İzmir Şube Başkanı da olan Prof. Dr. Kurugöl, Twitter hesabından hakkındaki bir haber üzerine ”Her gün Covid nedeniyle nefes alamayan, solunum cihazına bağlı, gırtlağına tüp takılmak zorunda kalınan, kalp yetersizliği ,böbrek yetersizliği olan çocukların acısını yaşayan bir hekim olarak, ailesinde yakınlarını Covid’den kaybeden bir kişi olarak tek derdim var. Ne bu melun hastalıktan, ne de aşı ile korunabilir hiç bir hastalıktan tek bir çocuk bile ölmesin, sakat kalmasın. Hiçbir ocağa ateş düşmesin” şeklinde paylaşımda bulunmuştu.

Prof. Dr. Kurugöl, daha sonra yaptığı açıklamada, “Söz konusu olay yanlış yorumlandı. Sadece tek bir vaka var. O da Ege’de değil, bir üniversitede sadece izlemini yaptık. Durum fark edilir edilmez zaten İl Sağlık Müdürlüğü’ne başvuruldu. Temmuz ayında olayla ilgili soruşturma başlatıldı” ifadelerine yer verdi.

(Visited 4 times, 1 visits today)