”Zerdeçalı toz olarak tüketmek sağlık için daha yüksek fayda sağlar”

Üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmada, fonksiyonel besinler de önemli bir yere sahip. Bunlardan biri de zerdeçal. Marmara Üniversitesi Diyetetik ve Beslenme Bölüm Başkanı Doç. Dr. Aktaç, ”zerdeçalı toz olarak tüketmenin, sağlık için daha yüksek fayda sağladığını” belirtiyor.

 

Marmara Üniversitesi Diyetetik ve Beslenme Bölüm Başkanı Doç. Dr. Şule Aktaç,  ”üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için sofranızda zerdeçala da yer açın” dedi.

”Pek çok hastalık ve ağrının giderilmesinde koruyucu ve tedavi edici etkisi var”

Zerdeçalda besin öğesi olarak protein, karbonhidrat, yağ ve posa, niasin, A vitamini, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, selenyum, sodyum ve çinko mineralleri bulunuyor. Zerdeçal, Hindistan ve Çin’de geleneksel ayurveda uygulamaları kapsamında yaralar, cilt hastalıkları, göz enfeksiyonları, solunum rahatsızlıkları ve sindirim bozukluklarını tedavi etmek için kullanılıyor. Besinlere renk verici olarak kullanılan zerdeçal kokusuz, ısıya dayanıklı bir bileşik olan kurkumin içerir. Kurkuminin antioksidan, inflamasyonu azaltıcı, tümör oluşumunu engelleyici, mikroorganizmaların büyümesini durdurucu ve öldürücü etki göstererek, sağlığı geliştirdiği bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. Kurkumin, E vitamininden birkaç kat daha iyi bir radikal temizleyicisidir. Bu açıdan obezite, metabolik sendrom, diyabet, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, sindirim sistemi hastalıkları, karaciğer yağlanması, kanser, eklem hastalıkları, parkinson, Alzheimer ve ağrının giderilmesinde koruyucu ve tedavi edici olarak faydalı olabileceği belirtilmiştir.

Toz olarak tüketin

Zerdeçal her yaş grubunun tüketimi için güvenlidir.  Kurkumini tek başına ekstre olarak kullanmak yerine zerdeçalı toz olarak tüketmek sağlık için daha yüksek fayda sağlar. Zerdeçalı yağ içeren bir besinle tüketmek, ısıl işlem uygulamak ve karabiber, zencefille birlikte tüketmek, zerdeçalın vücuttaki etkisini artırıyor. Bunu sağlamak için örneğin kışın sıcak süte zerdeçalın yanı sıra karabiber ve/veya zencefil eklemek, soğuk algınlığı ve gripten korunmak için iyi bir tercih olacaktır.

(Visited 6 times, 1 visits today)