Yeni varyant Eris’in belirtileri arasında ”tat ve koku kaybı” var mı?

İngiltere ve Fransa’dan sonra diğer Avrupa ülkelerinde de yayılmaya başlayan COVID 19 Omicron ailesinin son mutant virüsü Eris, 50’den fazla ülkede saptandı. Peki, yeni varyantın belirtileri arasında ”tat ve koku kaybı” var mı? 

 

 

Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, COVID 19 Omicron ailesinin son mutant virüsü “Eris varyantının, bulaşıcılık oranının yüksek olduğunu belirterek, şunları söyledi:

Bu yeni varyantın en sık rastlanan şikayeti… 

Bu yeni varyantta en sık rastlanan şikayet, COVID 19’un ilk zamanlarında da görülen tat ve koku kaybı. Yeni akciğer tutulumu görülen vakaların olmasına rağmen ağır ve kritik hastamızın olmaması sevindirici. Ancak okulların açılması ve yurt dışı seyahat hareketliliğinin artmasının yanı sıra hava sıcaklıklarının azalmasıyla önümüzdeki günlerde vakalarda artış olacağını tahmin ediyoruz.

”Dünya Sağlık Örgütü’nden mevcut önemlere uyulması çağrısı”

Dünya Sağlık Örgütü, bazı ülkelerde COVID 19′ a bağlı salgın nedeniyle hastaneye yatış, yoğun bakıma kabul ve ölümlerle ilişkin raporlardaki artışlara dikkati çekti. DSÖ, Covid-19’un başta EG.5.1 (Eris) gibi varyantların riskini değerlendirebilmesi için ülkelerden gelecek raporların önemine işaret ediyor. Tüm ülkeleri hayat kurtarmak ve uzun süreli Covid-19 yükünü önlemek için mevcut tavsiyelere ve önlemlere uymaya çağırıyor.

(Visited 39 times, 1 visits today)