Covid-19 Eris varyantı nasıl bulaşır, belirtileri ve korunma yolları nelerdir?

Covid-19’un Eris varyantı, son zamanlarda ABD, İngiltere ve Çin başta olmak üzere tüm dünyada sık görülmeye başlandı. Uzmanlar, büyük bir salgın beklenmese de Eris’in kış aylarında yayılabileceğine işaret ediyor.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, önceki COVID-19 salgınları gibi büyük bir salgın beklenmese de, okulların açılmasıyla beraber Eris varyantının kış aylarında yayılabileceğine işaret etti.

Eris nasıl belirti veriyor?

Covid-19’un Omicron varyantının yeni bir alt tipi olan Eris varyantı, son zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Çin başta olmak üzere tüm dünyada sık görülmeye başlandı. Eris varyantının daha önceki varyantlardan daha hızlı üremesi ve bağışıklık sisteminden kolay kaçması gibi farkı olmasına rağmen klinik olarak aynı belirtilere neden oluyor.  Daha ağır bir tablo yapmıyor.

Uzun zamandır hayatımızda olan Omicron tipi gibi daha çok üst solunum yolu enfeksiyonu şeklinde kendini gösteriyor. Boğaz ağrısı, burun akıntısı, hafif kas ve eklem ağrıları, halsizlik ve hafif ateş yapabiliyor. 

Kimler hastalığı ağır geçirebilir?

 Bağışıklık sorunu olan kişiler, diyabet, böbrek yetmezliği, kalp hastalıkları gibi kronik hastalığı olanlar, ileri yaştaki kişiler hastalığı daha ağır geçirebilir. 

Büyük salgın beklenmese de kış aylarında hastalık yayılabilir

Önceki COVID-19 salgınları gibi büyük bir salgın beklenmese de, okulların açılmasıyla beraber daha çok vaka görülebilir.  Vaka sayısında bir artış beklenmesine karşın büyük bir tehlikeye neden olacağı düşünülmüyor.

Nasıl bulaşıyor? 

Eris varyantı da, diğer COVID-19 varyantları gibi solunum yoluyla bulaşıyorKapalı ortamlarda, yakın temasta hastalığın bulaşma olasılığı artıyor. 

Nasıl korunulur?

Korunmak için önceki COVID-19 varyantları gibi kalabalık ve kapalı alanlarda maske kullanımı ve el hijyeni en iyi önlem. Risk grubundaki kişilerin Omicron varyantını içeren COVID-19 aşılarını düzenli olmaları iyi olacaktır ancak maalesef bu aşılar ülkemizde bulunmuyor. 

Riskli kişiler için Omicron varyantını içeren aşının ülkemize gelmesi ve bu kişilerin grip aşısıyla beraber aşılanmaları gerekiyor. Elbette kişisel korunma önlemlerine uymak da çok önemli.

(Visited 208 times, 1 visits today)