Yeme bozukluğu başarılı genç kızlarda çok fazla görülüyor

Yeme bozukluğu kadın ve ergenlerde daha sık görülüyor. Uzmanlar, son dönemde yeme bozukluğu vakalarının  artma sebeplerinden birinin, sosyal medya olduğu konusunda uyarıyor.

Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, sosyal medyanın yol açtığı sorunlardan birinin de yeme bozukluğu olduğunu söyledi.

‘Sağlık ve diyetle ilgili sosyal medya paylaşımları”

Son dönemde bakılan istatistikler, sağlık ve diyetle ilgili sosyal medya paylaşımlarının oldukça popüler olduğunu gösteriyor.  Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı, bu kanallarda sağlıkla ilgili bilgi arıyor ancak bu platformlardan elde edilen bilgiler yanıltıcı olabiliyor.

İnternet ve sosyal medya platformlarına erişim kolaylığındaki artış, duygu durum bozukluğu ve yeme bozukluğu olan bireylere duygularını, deneyimlerini ve hastalıkları ilgili bilgileri paylaşmaları için ortam oluşturuyor.  Yeme bozukluğu yanlısı bazı web siteleri, düzensiz yemek yemeyi teşvik ederek yeme bozukluğunu bir moda ya da güzellik algısı olarak görülmesini sağlıyor. Yapılan araştırmalar, yeme bozukluğu tanısının kadınlarda ve ergenlerde daha sık görüldüğünü gösteriyor. 

Son dönemde yeme bozukluğu vakaları arttı

Son dönemde yeme bozukluğu vakalarının hastanelerde ve psikiyatri kliniklerinde artma sebeplerinden birinin, sosyal medya olduğu tespit edildi. 

Başarılı genç kızlarda çok fazla görülüyor

 İstatistiksel olarak bakıldığında,  yeme bozukluğunun okul ve mesleki başarıları yüksek genç kızlarda daha çok görüldüğünü söyleyebiliriz. Örneğin manken, dansçı ve sporcu gibi mesleklerde görülme oranları daha yüksektir. Çocukluk çağı cinsel ve fiziksel istismarı, hastalık ortaya çıkmadan önceki dönemde kaygı ve duygu durum bozuklukları, ebeveynin aşırı veya yetersiz düzeyde müdahalede bulunması yeme bozukluklarını etkileyen faktörler arasında sayılıyor.

(Visited 12 times, 1 visits today)