Sağlıklı beslenme kaygısı ”takıntıya” dönüşüyor

Yeme bozukluklarına bir yenisi daha eklendi. Daha çok 25 yaş altı kadınlarda görülen bu takıntının adı, ” sağlıklı beslenme takıntısı”. 

 

Memorial Bahçelievler Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Uz. Psikolog Ayşe Burcu Durak, sağlıklı beslenme takıntısı olarak bilinen ”ortoreksiya nervoza” hakkında bilgi verdi.

”Doğal ve sağlıklı beslenmenin takıntı haline getirildiği davranış bozukluğu”

Doğal ve sağlıklı beslenmenin takıntı haline getirilmesi sonucu oluşan bu davranış bozukluğu, bireylerde endişeye varan takıntıların ortaya çıkmasına ve ilerleyen süreçte yeme davranış bozuklukları gibi patolojik sonuçlara neden olmaktadır. Daha çok 25 yaş altı kadınlarda görülmekte. 

Ortorektik eğilim gösteren bireylerin sağlıklı beslenebilme amacıyla besin seçimlerini sınırlamaları, ağırlık kaybına neden olmaktadır. Sınırlı beslenme tarzı ilerledikçe ortaya çıkan zayıflıksa,  bu süreçteki ilerlemenin bir sonucudur.

Sağlıklı beslenme takıntısının kriterleri nelerdir?

Ortorektik bireylerin normal bireylerden önemli düzeyde farklı olarak;

Besinler konusunda daha endişeli oldukları,
Sağlıksız olduğunu düşündükleri besinleri tükettiklerinde suçluluk duydukları,
Sağlıklı besin satın almak için daha fazla para ödemeye hazır oldukları,
Sağlıklı beslenmenin dış görünüşlerini etkileyeceği konusunda ciddi endişe duydukları görülmektedir.

Sağlıklı beslenme takıntısından korunmak için…

Öncelikle yiyecekleri sağlığa zararlı bir tehdit unsuru olarak görmekten vazgeçin. Unutmayın ki sağlıklı beslenme endişesine düşüldüğünde yaşanan yetersiz beslenme kişi için daha tehlikeli bir duruma yol açarak, yarardan çok zarara dönüşen davranışlarla sağlık için uzun vadeli metabolik sorunları ortaya çıkarabilir.
En önemlisi bu durum sizin için hem maddi, hem ruhsal bir sıkıntı yaratmaya başladıysa bir psikoloğa görünmeniz faydalı olacaktır. Ortoreksiya diğer yeme bozuklukları içinde değerlendirilebilecek bir davranıştır.

(Visited 88 times, 1 visits today)