”Yanlışlıkla Covid-19 aşısı yapılan bebek” ne oldu?

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Zafer Kurugöl’ün  bir TV programında ‘yanlışlıkla 6 aylık bebeklere Covid-19 aşısı yapıldığını’ söylemesi üzerine Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili yeni bir soruşturma başlatmıştı.

İzmir’de 3 ay önce Hepatit-B aşısı yerine yanlışlıkla BioNTech Covid-19 aşısı yapılan ve o zaman 1 aylık olan bebeğin ailesi de suç duyurusunda bulundu.

TTB: Aşılama hususunda güven kaybettiren Dr. Zafer Kurugöl’ü kınıyoruz

Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl’ün “Aile Sağlığı Merkezleri’nde bebek ve çocuklara yanlışlıkla Covid-19 aşısı uygulandığı” açıklaması kamuoyunda ve sağlık camiasında büyük tartışmaya neden oldu.
 İzmir’de yaşayan bir ailenin 3 ay önce o zaman 1 aylık olan bebeklerine yenidoğan aşı takvimine göre Hepatit-B aşısı yerine Covid-19 aşısı yapıldı.
Sağlık Bakanlığı, dün, ‘Bebek ve çocuklara Covid aşısı yapılıyor’ diyen Prof. Dr. Zafer Kurugöl’ün açıklamalarını ‘maksadını aşan, talihsiz’ olarak nitelendirerek, yeni bir soruşturma başlattı. İzmir’de bir bebeğe yanlışlıkla Covid-19 aşısı uygulandığını doğrulayan bakanlık, öğretim üyesi hakkında da soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Özlem Sezen de, Covid-19 aşısı ile bebeklere yapılan aşıların okutuldukları barkod sistemlerinin farklı olduğunu belirterek, “Karışmaları mümkün değil” dedi.

Dr. Özlem Sezen, Covid-19 aşısı ile bebeklere vurulan aşının karıştırılmasının mümkün olmadığını söyledi.
Bebeklere vurulan aşılarla Covid-19 aşılarının sistemlerinin farklı olduğunu kaydeden Sezen, “Aile sağlığı merkezlerinde 40 milyon doz aşı yapmışız. Çok tecrübeli bir ekip var. Bebek ve çocuk aşılamalarında oldukça tecrübeliyiz. Bebek aşı sistemi ile Covid-19 aşı sistemi farklı. Covid-19 aşısı yapmak için okuttuğumuz barkod telefonlarımıza yüklüdür, bebek aşı sistemi ise bilgisayarlarımıza yüklüdür. Covid-19 aşıları ile bebeklere vurulan aşılar aynı yerde değildir. Covid-19 aşıları randevulu hasta sayısına göre gelir. Karıştırılması mümkün değil” dedi.
Bu arada İzmir Tabip Odası da Prof. Dr. Kurugöl’ün iddiası üzerine soruşturma başlattı.

Bebek yakından izleniyor

Öte yandan, Prof. Dr. Kurugöl, yaptığı son açıklamada da, bir aylık bir bebeğe, 1 Temmuz’da, İzmir dışında bir Aile Sağlığı Merkezi’nde, Hepatit B yerine Covid aşısı uygulandığını söyledi.
Bebeğin takibi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne getirildiğini belirten Kurugöl, konunun yargıya intikal ettiğini, sağlık il müdürlüğünün bilgisi dahilinde olduğunu ve soruşturulduğunu ifade etti.

Şu anda 4 aylık olduğu belirtilen bebeğin kalp ve böbrek fonksiyonlarının ve laboratuvar tetkiklerinin yakından izlendiğini belirten Kurugöl, şunları kaydetti:

“Yapan kişiler de gizlemiş değiller. Bilerek yapmadılar. Bebeğin başına bir şey gelmesin diye izledik. Her gün kontrole geldi. Hiçbir şey bulamadık. Antikoruna baktık, cevabı iyi. Tamamen sağlıklı. Hiçbir olumsuzluk olmadı. Aile bilinçli diğer aşıları yapmaya devam ediyor. Benim vurgulamak istediğim şudur, küçük bir bebekte bile Covid-19 aşısı yaptığınızda yan etki ortaya çıkmıyor.

Aile suç duyurusunda bulundu

Bu arada İzmir’de 3 ay önce Hepatit-B aşısı yerine yanlışlıkla BioNTech aşısı yapılan bebeğin ailesi suç duyurusunda bulundu.

Ailenin avukatı Dilek Güzel, “Tıbbi müdahalenin hukuka ve meslek kurallarına aykırı olarak, gerekli özen gösterilmeksizin yapılmasında kusur ve ihmali bulunanlar hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak cezalandırılmalarını talep ettik. Bebeğe bu işlemi yapanlarla ilgili yasal süreç başlattık” ifadelerini kullandı.

TTB: Aşılama hususunda güven kaybettiren Dr. Zafer Kurugöl’ü kınıyoruz

Türk Tabipleri Birliği (TTB) de Prof. Dr. Zafer Kurugöl’ün açıklaması üzerine bilim insanlarını, sağlık çalışanlarının emeklerini hiçe sayan ve aşı tereddüdüne yol açan açıklamalardan geri durmaya çağırdı.

Sağlık çalışanlarının gerek bebeklik-çocukluk çağı, okul ve erişkin aşıları gerekse pandemi dönemi Covid-19 aşılarının uygulanmasında yoğun emek harcadıklarını belirten TTB, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Aklın ve bilimin gösterdiği doğruları eksiksiz uygulamaya çalışan başta birinci basamak ve tüm sağlık çalışanları olarak, Dr. Zafer Kurugöl’ün açıklamalarını hayretle karşıladığımızı ve sağlık için verdiğimiz çabaların bu şekilde heba edilmesini hak etmediğimizi belirtiyoruz.

Aşı tereddüdünün toplum sağlığını tehdit ettiği pandemi dönemindeki bağışıklamada sağlık çalışanlarının emeğini hiçe sayan, bilim dışı açıklamalar kabul edilemez. Aşı uygulamaları sırasında aşırı iş yükü sonucu ortaya çıktığı iddia edilen tekil bir olaydan yola çıkarak aile sağlığı merkezi ve birinci basamak çalışanlarının suçlanmasını şiddetle reddediyoruz. Merkezi aşı takip sisteminin, kişiye özel barkod ile işlem yapılan ve denetlenen bir sistem olduğunu hatırlatmak isteriz.

Salgından çıkış için elimizdeki vazgeçilmez araç olan COVID-19 aşılarının; bebekleri, çocukları, insanları bulaşıcı hastalıklardan korumak için uygulanan aşıların hayati öneme sahip olduğu bilimsel gerçeği ortadadır. Bu hususlarda medyaya açıklama yapacak bilim insanlarını sorumluluğa ve dikkate davet ediyoruz. Bilim insanlarının elinde veriler olmadan açıklama yapması yalnızca hekim-hasta güven ilişkisine zarar verir. Bu anlamda aklın ve bilimin sorumluluğunda yapılmayan açıklamayla aşılama hususunda güven kaybettiren Dr. Zafer Kurugöl’ü kınıyoruz.

Bahse konu açıklama hakkında tıp etiği yönünden soruşturmanın ilgili oda tarafından başlatıldığını belirterek;

Sağlık Bakanlığını da hızla konuyla ilgili bilgileri tüm şeffaflığıyla paylaşmaya ve akıllarda kuşku bırakmamaya çağırıyoruz.”

(Visited 32 times, 1 visits today)