Vitamin takviyeleri nasıl kullanılmalı?

Her yaştan insanın günlük olarak ihtiyaç duyduğu vitaminler, eksikliğinin giderilmemesi halinde istenmeyen durumlara yol açabiliyor.

Vitamin ihtiyacını karşılamanın en doğru şekli de doğal besinler tüketmek. Ancak bazı tıbbi durumlar, genetik özellikler, yaş, çevresel faktörler ve beslenme düzensizliğinden dolayı yeteri kadar alınamayan vitaminler, takviye ürünlerden karşılanabiliyor.

Bilinçsiz vitamin kullanımı ise sağlık problemlerine yol açabiliyor.

Peki vitamin takviyeleri nasıl kullanılmalı?

Ecz. Emine Keskin, takviye edici vitaminlerin nasıl kullanılması gerektiğini anlattı:

”Takviye kelimesi önemsiz gibi algılansa da özellikle tedavi esnasında tedavinin sonuçlanmasında önemli bir rolü vardır. Vitaminlerinizi mutlaka hekim veya eczacınızın kontrolünde ve bilgisi dahilinde seçmeniz gerekir.

Örneğin bir çok takviyenin yemeklerden sonra kullanılması gerekirken, bazı vitaminlerin aç karnına ya da bazı besinlerden en az iki saat sonra kullanımını oldukça önemlidir.

Bazıları uyku kaçırabileceği için (ginseng, kafein içeren takviyeler) akşam saatlerinde değil de sabah saatlerinde alınmalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullandığınız multivitaminler ise sabah ya da öğlen kullanılması gün içinde enerjinizin daha fazla olduğu hissedilecektir.

Cilt yenilenmesi için kullandığınız vitaminler (collagen, hyalunoric acid , vs) ise vücut kendini dinlenmeye ve yenilemeye en müsait olduğu zaman olan uyku saatinde alınması daha etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Vitaminlerimiz yağda ve suda eriyenler olarak ikiye ayrılır. Suda eriyenler ( B vitaminleri, C vitamini vs ) fazla alındığında idrarla vücuttan atılırken, yağda eriyen ( A,D,E,K) vitaminlerin aşırı kullanılması vücudumuzda birikme ve çeşitli zehirlenmelere yol açabilir.”

Ecz. Emine Keskin, internet veya kulaktan dolma tavsiye üzerine bilinçsiz vitamin takviyesi kullanılmaması gerektiğine işare ederek, şöyle devam etti:

”Eğer bilinçsiz kullanılırsa olası negatif ilaç etkileşimleriyle karşı karşıya kalınabilir. Kişilerin ihtiyacına göre belirlenmesi gereken bu tercihler yanlış kullanıma bağlı organ hasarına sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle takviye kullanmadan önce mutlaka doktorunuza veya eczacınıza danışın.”

(Visited 37 times, 1 visits today)