Vajinal enfeksiyondan korunmanın yolları

Vajinal enfeksiyon kendini koku, yanma, kaşıntı ve akıntı gibi belirtilerle gösterir.

Korunmak için iç çamaşırını her gün değiştirmek, pamuklu kıyafetler giymek ve  parfüm içeren temizlik ürünlerinden kaçınmak gerekir

Kadınların çoğunluğunun sorunudur vajinal enfeksiyonlar. Bir çok kadın sık sık bu sorundan mustarip olur. Oysa günlük yaşamda alınacak basit önlemlerle bu sorunu yaşamamak mümkün.

Okan Üniversitesi Hastanesi kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gökçenur Gönenç, önerilerde bulundu.

Temizlikte Bu Noktalara Dikkat

Vajinal temizliğinizi önden arkaya doğru yapmalısınız. Çünkü arkadaki enfeksiyonel bakteriler, vajina girişine tehdit unsuru özelliği taşıyabiliyor. Bu da enfeksiyon artışını hızlandırıyor.  İntim temizleyiciler vajinal pH’ı olumsuz yönde etkileyip enfeksiyonlara zemin hazırlayabilmektedir. Bu nedenle sadece dış bölgeyi, duru suyla  temizlemeniz yeterlidir.

İç Çamaşırı 1 Günü Geçmesin

Günlük hayatımızda genital bölge kapalı kaldığından havalanması ve günlük hijyeni yerine getirme amacıyla da iç çamaşırının her gün değiştirilmesi gerekiyor. Naylon içerikli iç çamaşırlar yerine pamuklu iç çamaşırların kullanımı enfeksiyonların önlenmesinde önemlidir.  Genital bölgedeki kuruluk ve temizlik, enfeksiyonu önlemek yolunda yardımcı olacaktır.

Temizlik Ürünlerini Gözden Geçirin

Parfüm içeren temizlik ürünlerinden kaçınmalısınız. Eski ve süregelen bir yöntem olan ağda veya jilet, genital bölgedeki tüylerin alınmasında pratik ve hızlı bir yöntem olarak görünse de, kıl köklerinde tahrişe bağlı iltihaplanmayı attıracaktır. Bu yüzden gelişmiş yöntemler kullanmak iltihaplanmayı önlemede daha çok yardımcı olacaktır.

Temizlikte Aşırıya Kaçmayın 

Dar kıyafetler giymemeye özen göstermelisiniz. Pamuklu kıyafetler giymek vajinanın hava alması açısından daha iyi gelecektir. Duş alırken ve genital bölgede temizlik yaparken aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Bu durum genital bölgedeki asit dengesini bozabilir. Vajinayı korunmasız hale getirip mikropların çoğalmasına zemin hazırlayabilir.Özellikle yaz aylarında havuzdan veya denizden çıkarken, ıslak bikini veya mayo ile oturmamaya özen göstermelisiniz.

Regl Dönemi Sık Ped Degiştirin 

İlişkide her iki tarafı da korumak adına prezervatif yararlı olacaktır. Çünkü bu tür enfeksiyonlar cinsel yolla bulaşmada etkili olabiliyor. Bunu yanı sıra regl dönemlerinde sık sık ped değiştirmeye özen gösterin. Uzun süre değiştirmemek enfeksiyon hızını arttırabilir. Çünkü kan yoğunluğu ile bakteri hızı artacaktır.

Şule Yılmaz

 

(Visited 89 times, 1 visits today)