Uyku sorunu olanlar için vişne veya kızılcık kompostosu

Pandemide aşırı kaygı, uykularımızı da kaçırdı. Yapılan araştırmalar, besin seçimleri ve beslenme alışkanlığının, uyku süresi ve uyku kalitesini de etkilediğini ortaya koyuyor. Uzmanlar, uyku sorunu olanlara, ”uyku dostu meyvelerden faydalanın çağrısı” yapıyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilan Eker, uyku dostu meyveler hakkında  bilgi verdi.

Kasları gevşeten meyveler

Muz, potasyum ve magnezyum içeriği sayesinde, kasların gevşemesine katkı sağlayarak uykuya dalmayı kolaylaştırabilir. Kivi, yüksek konsantrasyonlarda antioksidanlar ve folat içeriği sayesinde uykuyu teşvik edebilecek başka bir meyvedir.

Kızılcık, vişne kompostosu

Kızılcık ve vişne, uykuyu teşvik eden bir hormon olan melatonini yüksek miktarda içerir ve uykusuzlukla mücadeleye yardımcı olabilir.

Yatmadan 2-3 saat önce 1-2 kivi, 1 küçük boy muz veya 1 su bardağı vişne veya kızılcık kompostosu tüketmek ,daha hızlı uykuya dalmaya, uyku sırasında daha az uyanmaya ve daha uzun süre uykuda kalmaya yardımcı olabilir.

Çiğ badem ve ceviz tüketin

Çiğ badem ve ceviz; melatonin, serotonin ve magnezyum dahil olmak üzere uykuyu teşvik eden ve düzenleyen bileşik içerirler. Yatmadan 2-3 saat önce tüketilecek 2 tam ceviz, 10 badem veya yarım su bardağı badem sütü, kasların gevşemesine ve uykuyu teşvik etmeye yardımcı olabilir.

Beyaz et ve kefiri ihmal etmeyin

L-triptofan olarak da adlandırılan triptofan; hindi, tavuk, balık gibi hayvansal protein kaynaklarının yanı sıra yoğurt, peynir, kefir gibi süt ürünlerinde bulunan bir amino asittir. Triptofan alımının depresyonu azalttığı ve uyku süresini uzattığı gösterilmiştir. Erken bir akşam yemeğinde az yağlı proteinden zengin bu besinlerin tüketimi, uyku süresini ve kalitesini arttırmaya yardımcı olabilir.

(Visited 10 times, 1 visits today)