Ücretsiz HPV aşısı başlıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, HPV aşısı için belirlenen bir grupla aşılamaya başlayacaklarını duyurdu.

Türkiye’de ulusal aşılama kapsamına alınması için uzun süredir mücadele yürütülen HPV aşısı için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan açıklama geldi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Sağlık Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri kapsamında konuşan Koca, “HPV aşısının uygulanması konusunda bir çekincemiz asla yok ancak ülkemizin sosyal gerçekliklerinden kopuk karar alınmasının kimseye faydası yok. Bu açıdan yaptığımız planlamaya göre yaş gruplarını ve medeni hal durumlarını dikkate alan bir plan hazırlığındayız. Belirlenen bir grupta aşılanmaya başlayacağımızı ve kapsamını kademe kademe geliştireceğimizi ifade etmek isterim” dedi.

İstanbul Eczacı Odası’ndan ”Zafer” açıklaması

İstanbul Eczacı Odası da, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından HPV ile ilgili açıklamayı ”zafer” olarak duyurdu.

 “HPV Aşısı Mücadelemiz Zafere Ulaşıyor, Mutluyuz ve Gururluyuz”

“Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada HPV aşılarının ücretsiz uygulanmasıyla ilgili bir planlama yaptıklarını açıklamıştır. Sağlık Bakanı Koca, ”Yaş gruplarını ve medeni hal durumlarını dikkate alan bir plan hazırlığındayız. Belirlenen bir grupta aşılanmaya başlayacağımızı ve kapsamını kademe kademe geliştireceğimizi ifade etmek isterim”” ifadelerini”
kullanmıştır.

Eczacılar olarak HPV aşılarının ücretsiz olması için yaklaşık 2 yıldır sürdürdüğümüz mücadelemiz büyük bir zaferle sonuçlanmıştır.

HPV aşısı mücadelesinin ilk kıvılcımını çakan ve bu mücadeleyi büyüten, yılmadan emek verip sonuca ulaşmasını sağlayan Ecz. Cem
Kılınç ve Ecz. Buğra Üstündağ, Sağlık Bakanlığı’na HPV aşılarının ücretsiz olması için rapor sunan, fakültelerde etkinlikler düzenleyen, broşür ve billboard çalışmalarıyla farkındalık yaratan İstanbul Eczacı Odamız, her fırsatta sosyal medyada konuyu gündeme taşıyan meslektaşlarımız ve eczacılık fakültesi öğrencilerimiz bu zaferin mimarlarıdır.”

(Visited 37 times, 1 visits today)