Türkiye’deki ilk koronavirüs vakasının kaynağı belli oldu

Koronavirüsün gen haritasına yönelik çalışmada, Türkiye’deki ilk koronavirüs vakasının kaynağı belli oldu.

30’dan fazla virüs genomundan yapılan çalışmada, İstanbul’daki vakaların çoğunun Avrupa kaynaklı olduğu görüldü. Genom sekansları baz alındığında Türkiye’deki ilk koronavirüs vakasının ABD, ikincisinin Avusturalya, ve üçüncüsünün de İngiltere kaynaklı olduğu belirlendi.

Geçtiğimiz Aralık ayında Çin’de ortaya çıkarak küresel bir salgına dönüşen koronavirüsün Türkiye’deki genom haritası çıkarıldı ve Türkiye’deki ilk koronavirüs vakasının kaynağı belli oldu.

Sabancı Üniversitesi’nden Türk bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, koronavirüs ayda en az iki defa mutasyona uğradı. Genom sekansları incelenen araştırma, Türkiye’deki ilk koronavirüs vakasının ABD, ikincisinin Avusturalya, ve üçüncü vakanın da İngiltere kaynaklı olduğunu gösterdi.

İstanbul’daki koronavirüs vakalarının büyük bölümünün Avrupa merkezli olduğu görülen çalışmada, Türkiye’deki iki ilde görülen koronavirüs vakalarının da Suudi Arabistan kaynaklı olduğu belirlendi.

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Özören de, 61 hasta örneğinden koronavirüs genomu dizilendiğini anımsatmış, örneklerden ve onların dizilerinden Türkiye’ye bu virüs nasıl ve nereden gelmiş gördüklerini ifade etmişti.

(Visited 28 times, 1 visits today)