Türkiye’de ”organik” kelimesi suistimal mi ediliyor?

Organik gıda kavramı tüketicilerin giderek daha çok dikkatini çekiyor. Ancak bir gıdanın organik olabilmesi için hangi özelliklere sahip olması gerektiğini biliyor muyuz? 

Organik atıştırmalık markası GekoO’nun kurucusu Biyolog Özlem Atabaş, organik ürünler  hakkında bilgiler verdi, uyarılarda bulundu.

Organik ürün nedir?

Organik ürün hormon, genetik olarak modifiye edilmiş organizmalar (GDO), sağlığa zararlı tarım ilaçları, suni gübre, yapay kimyasallar, antibiyotikler, koruyucuların kullanılmadığı sağlıklı ürünlerdir. Bir ürünün organik olarak üretilip pazarlanabilmesi için, T.C. Organik Tarım Kanunu ve Organik Tarım Yönetmeliği’ne uygun olarak üretilip, Tarım Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Organik Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşları tarafından denetlenmesi, laboratuvar analizlerinin yapılması, izlenebilirlik sistemi ile her aşaması kayıt altına alınıp belgelendirilmiş olması gerekir.

”Türkiye’de organik kelimesi suistimal ediliyor”

Türkiye’de organik kelimesi suistimal ediliyor. Organik sertifikası olmadığı halde bu etiketle satılan sayısız ürün bulunuyor. Adı organikle başlayıp, hiçbir ürünü organik olmayan e-ticaret siteleri, dükkanlar, pazarlar ve sosyal medya hesaplarında yanıltıcı tanıtım ve satış yapılıyor.

”Doğal, katkısız, çiftlikten organik mi gerçekten?”

Yediğimiz elmanın içinden çıkan bir kurtçuk, yeşilliklerin arasında gezen tırtıllar, bakliyatların bir süre kelebeklenmesi işin doğasında var ve bir nevi garanti. Zehirli bir gıda yemektense minik bir kurtçukla elmamı seve seve paylaşmayı tercih ederim. Yalnız, unutmayalım elmanın kurtlu olması suni gübre kullanılmadığı, hormonsuz olduğu anlamına gelmez.

Bir ürünün ‘doğal, naturel, katkısız, hormonsuz, saf, köy ürünü, çiftlikten, ev yapımı, sağlıklı’ gibi ifadelerle pazarlanması, onun organik olduğu anlamına gelmez. Eğer bir ürünü kendiniz yetiştirmiyorsanız, mutlaka organik sertifikası olup olmadığına bakın.

(Visited 6 times, 1 visits today)