Mutsuz çiftlere organik tatil önerisi

Büyükşehirlerde yaşayan çiftlerin çoğu mutsuz. Yoğun iş temposu, trafik, stres derken birbirlerine vakit ayıramıyorlar. Bu da birçok cinsel sorunu, hatta boşanmaları beraberinde getiriyor.

Foto: Şule Yılmaz

İstinye Üniversite Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Talat Yurdakul, büyükşehirlerde yaşayan çiftlere iyi bir cinsel yaşam için önerilerde bulundu ve  zaman zaman şehirden köye kaçmanın faydalı olabileceğini söyledi. Prof. Dr. Yurdakul, şunları kaydetti.

Büyük kentin sorunlarından yorulan ve köylerindeki o doğal yaşama geri dönmeye karar veren insanlar, yıllardır çocuklarının eğitimi, daha çok iş imkanı derken şehir hayatında sıkışıp kalıyor. Şehirdeki stresli yaşam şartlarının yanı sıra, yoğun teknoloji ve cep telefonu kullanımı cinsel hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Bu durum bir çok cinsel sorunu beraberinde getirerek çiftleri boşanmalara kadar götürüyor.

Her 5 Erkekten 1’i Sorun Yaşıyor

Cinsellik uyku dahil 24 saat devam eden bir olgudur. Mutlu geçirilen zamanlar, size karşı ilgili bir partner bu işin olmazsa olmazıdır. Günümüzde büyükşehirlerdeki yaşam biçimi cinsel hayatı da kısıtlıyor. Trafikte harcanan uzun saatler, yorgunluk, işle ilgili kaygılar ve belki de aynı koşullarda yaşayan partnerleriniz de bu durumdan etkileniyor. Yorgun argın ulaşılan evlerde partnerinizle geçirilen birkaç saati çocuklara mı, evdeki sorumluluklara mı, yoksa kaldıysa motivasyonu eşinizle birlikte romantizme ve cinselliğe mi ayırın? Günümüz büyük kentlerinde yaşayan çiftler gittikçe birlikteliklerine daha az zaman ayırıyor. Mobil iletişim araçları ve internet sayesinde, bazen ihtiyaç bazen de çoğunluğa uyum sağlama adına cep telefonları ya da tabletlerle sosyalleşmek artık hayatın önemli bir parçası haline geldi. Bu da çiftlerin birlikte daha çok başbaşa geçirdikleri zamanı önemli ölçüde azalttı. Bu yaşam biçimi kadın ve erkekte orta yaşlarda daha fazla olmak üzere, cinsel istekte azalmaya yol açıyor. Erkekte sertleşme problemlerinin ortaya çıkmasına veya var olan problemlerin artmasına neden oluyor. Türkiye’de her 5 erkekten 1’inde cinsel fonksiyon bozukluğu görülüyor. Artan antidepresan kullanımı da cinselliği etkiliyor.

Organik Tatillere Gidin

Nasıl fiziki sağlığınıza özen gösteriyor sağlıklı besleniyor, egzersiz yapıyorsanız cinsel yaşamınızın devamı için de çaba göstermelisiniz.  Genel sağlığımız için ofis egzersizlerinin üretildiği günümüz yaşam biçiminde, her zaman uyaranların olmasını beklemeksizin, partnerinizle  iletişime geçmelisiniz.  Onunla fiziken aynı ortamda olmasanız bile özel zamanlar ve birlikte planlayabileceğiniz  aktivitiler yaratmaya çaba göstermelisiniz. Biraz teknolojiden uzak durun, organik-doğal yaşamın olduğu yerlere, köyünüz varsa köyünüze tatillere gidin. Kaliteli bir cinsellik yaşamak için sigarayı mutlaka bırakın. Kadınsanız günde bir, erkekseniz günde iki kadehten fazla alkol almamaya özen gösterin. Cinsellikte iyi performans süreyle belirlenmez. Bu nedenle kendinize fiziksel ve psikolojik yıpratıcı hedefler koymayın.

İmaja Takmayın

Yılların vücudunuzda yarattığı değişimler ve ideal imaj takıntısı özgüveninizi zedeleyip, sizi cinsellikten uzaklaştırabilir. Ancak zihinsel ve ruhsal çekimin en az fiziksel çekim kadar önemli olduğunu unutmayın. Cinsel sorununuz olduğunda bunu partnerinizle paylaşmaktan kaçınmayın. Stres; sertleşme sorunu, erken boşalma, cinsel isteksizlik gibi pek çok cinsel soruna zemin hazırlıyor. Kendinizi gergin hissediyorsanız stres yönetimi uzmanından yardım alın.

Yüksek kolesterol, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları, kanser, hormonal dengesizlikler ve depresyon gibi birtakım sağlık sorunları erkeklerde sertleşme problemine, kadınlarda ise başta orgazm ve uyarılma sorunları olmak üzere birçok cinsel hastalığa yol açabiliyor. Bu açıdan, genç yaşlardan itibaren düzenli olarak sağlık kontrolleri yaptırarak önleminizi alın. Duygusal durum, partneriniz ile iletişim, stres, uykusuzluk gibi birçok durum cinsel performansınızı etkiler. Tek seferlik başarısızlığı dikkate almayın. Sorununuz devam ederse bir uzmana başvurun.

Şule Yılmaz

(Visited 93 times, 1 visits today)