Türkiye’de 63 bin diyaliz hastası tedavi görüyor

Dünyada börek sağlığına dikkat çekmek üzere, her yıl farklı bir tema ile ele alınan ve çeşitli etkinliklerle tüm ülkelerde gündeme getirilen Dünya Böbrek Günü 2024 yılı Türkiye teması “Senede Bir Gün” oldu.

Böbrek hastalıklarına eşlik eden hastalıkların her geçen gün artış göstermesi, hayat tarzı değişiklikleri yanında düzenli kontrol şartının önemini de ortaya koyuyor. Türkiye’de 2023 yılı itibariyle 63 bin diyaliz hastası tedavi görüyor. Bu rakam, dünyada yaklaşık iki milyon. Uzmanlar, sağlığa yapılacak koruyucu önlemler yatırımının bir sonraki adımının ise yaşam boyu düzenli kontrol şartı olması gerektiğini söylüyor.

Beslenme eğitimleri, şeker, tuz ve su tüketimi bilgilendirmeleri gibi koruyucu önlemler konusunda, Türkiye’de hayata geçirilen projelerle büyük farkındalık yaratan Türk Böbrek Vakfı; Dünya Böbrek Günü için gönüllüler, vakıf çalışanları, TBV destekçileri ve uzmanlar ile sahaya inerek, böbrek sağlığının korunması için düzenli kontrol şartını halka aktaracak.

Doktor kontrolü öncesi kişisel takip belirtileri, idrar renginin verdiği ipuçları, kronik hastalıkların varlığı, genetik öykü – ailesel yatkınlık gibi çeşitli durumlarda eylem planı ne olmalı, kontrol sıklığında yaş ve cinsiyet ayrımı söz konusu olur mu gibi konuların yanıt bulacağı etkinlik TBV Başkanı Timur Erk, TBV Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezi Başhekimi ve Nefroloji Uzmanı Dr. Bilal Görçin ve TBV Diyetisyeni Gökçen Efe Aydın’ın katılımı ile 12 Mar Salı günü Bakırköy –  Marmaray İstasyonu yanı saat 11.00’de gerçekleştirilecek.

(Visited 10 times, 1 visits today)