Türkiye, dünyada en çok sigara içilen 40. ülke

Dünya Sağlık Örgütü, 2021 yılı boyunca dünya genelinde 100 milyon tiryakiye sigarayı bıraktırmayı hedefliyor.

Nüfusa göre en çok sigara içen ülkelere bakıldığında yüzde 52,4 ile Kiribati ilk sırada gelirken, Türkiye de yüzde 25,95 ile dünyada en çok sigara içen 40. ülke olarak konumlanıyor. 

Sigara kullanımı, tüm dünyada insan sağlığını tehdit eden kötü alışkınlar arasında öne çıkıyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 1 milyar 100 milyon sigara kullanıcısı bulunurken her yıl 8 milyondan fazla insan sigaradan dolayı hayatını kaybediyor.

Nüfusa göre en çok sigara içen ülkelere bakıldığında ise yüzde 52,4 ile Kiribati ilk sırada gelirken, Türkiye de yüzde 25,95 ile dünyada en çok sigara içen 40. ülke olarak konumlanıyor. 

Akciğer kanserinden gırtlak kanserine, kalp hastalıklarından felce pek çok hastalığa neden olan ve günümüzde insanların Covid-19’a yakalanma ve hayatlarını kaybetme risklerini de artıran sigara tehdidine karşı Dünya Sağlık Örgütü 2021 yılı boyunca dünyada 100 milyon sigara içicisini sigara bırakma konusunda destekleme projesi başlattı.

Türkiye’de de 2004 yılından beri on binlerce insanı sigaradan kurtarmış olan Allen Carr Türkiye merkezi, Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu yöntemi ile Dünya Sağlık Örgütü tarafından proje ortağı olarak seçildi. 

Canlı online seminerler ve video eğitimlerle içicilere destek verilecek 

Allen Carr  kampanya kapsamında canlı online seminerler, video eğitimler ve dijital desteklerle sigara içicilerine destek verecek.

(Visited 4 times, 1 visits today)