Tüp bebek kararı veren ailelere işlem öncesi ”histeroskopi” önerisi

Günümüzde kadın hastalıklarının tedavisinde açık cerrahi yöntemleri yerini, endoskopik yani kapalı cerrahi yöntemlere bırakmaya başladı. Kadın hastalıklarında kullanılan endoskopik yöntemlerden biri de, ”histeroskopik cerrahi”.

Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Veysel Şal, kadın hastalıklarında endoskopik cerrahi yöntemin Avrupa’da 90’lı yıllardan, ülkemizde ise özellikle 2000’li yıllardan sonra aktif olarak uygulanmaya başlandığını anlattı.

Kapalı cerrahi yöntemin ilk yıllarda belli özellikli hasta gruplarına yapılmaktayken günümüzde birçok hastaya uygulanabildiğine işaret eden Doç. Dr. Şal, kadın hastalıklarında endoskopik cerrahilerin ”laparoskopik-robotik cerrahi ve histeroskopik cerrahi” olarak adlandırıldığını ifade etti.

Histeroskopik cerrahi nedir?

Histeroskopik cerrahi, rahim içinin ışıklı kamera ile görüntülenmesi yöntemidir. Laparoskopi, karın boşluğunun kamerayla görüntülenmesi, histeroskopi ise rahim içerisinin kamerayla görüntülenmesi anlamına geliyor. Histeroskopi, vajinal yoldan normal muayene masasına yatarak, muayene olur gibi yapılan çoğu kez anestezi altında gerçekleştirilen bir işlemdir. Rahim boşluğunun içine bakılır. Polip adı verilen et parçası, rahim içerisine doğru büyümüş miyom, Asherman sendromu adı verilen rahim içerisinde daha önce geçirilmiş kürtajın yol açtığı yapışıklık, rahim içerisinde doğuştan oluşan perde gibi sorunların varlığına histeroskopi ile bakılmaktadır.

”Histeroskopik cerrahi tüp bebekte başarı oranını artırıyor”

Bunların yanında tüp bebek kararı veren ailelere, işlem öncesinde rahim içerisindeki hücreleri uyararak başarı oranını artırmak için histeroskopi önerilmektedir. Ayrıca rahim boşluğunu genişletmek için uygulanır. Günübirlik bir işlemdir. Aynı gün yarım saatlik işlem sonrası 2-3 saat sonra hastaneden taburcu olunur.

(Visited 13 times, 1 visits today)