Tayland’da yeni bir virüs keşfedildi: RacCS203

Tayland’ın doğusunda yaşayan alt nalı yarasalarında Covid-19‘a neden olan Sars-CoV-2 virüsüne yüzde 90’dan daha fazla benzeyen farklı bir virüs türü keşfedildi. Bilim insanları virüse “RacCS203” adını verdi.

Singapur Üniversitesi’nden Profesör Lin-Fa Wang ve ekibi, yeni tip koronavirüse (Covid-19) neden olan Sars-CoV-2 ile akraba olan birçok virüs türünün Asya’nın çeşitli bölgelerinde dolaştığını ortaya koydu.

Bilim insanları, Tayland’ın doğusunda yaşayan at nalı yarasalarında Covid-19’a neden olan ile çok büyük genetik benzerliğe sahip bir virüs keşfetti. 

Nature Communications’da yayımlanan çalışmaya göre, araştırmacılar, örnekleme alanının yalnızca Tayland ile sınırlı olduğunu, ancak Sars-CoV-2 ile yüksek derecede genetik bağa sahip olan korona virüslerin birçok ülkedeki yarasalarda yaygın olarak bulunduğundan emin olduklarını ifade etti.

Singapur Üniversitesi araştırmacıları, at nalı yarasalarındaki virüsü ”RacCS203” olarak adlandırdıklarını ve SARS-CoV-2’nin genetik koduyla yüzde 91,5 benzerlik sergilediğini söyledi.

(Visited 8 times, 1 visits today)