Son doz aşısının üstünden 3 ay geçenlere Omikron uyarısı

Omikron şimdilik daha hafif seyrediyor olsa da, bağışıklığı baskılanmışlar, kronik hastalığı olanlar ve ileri yaş grubu hala risk altında. Bu nedenle de uzmanlar, ”tanımlandığında aşı olmanın ihmal edilmemesi” uyarısı yapıyor.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, Omikron varyantına ilişkin uyarılarda bulundu.

”Özellikle çocuk ve gençlerde oldukça yaygın”

Omicron, şu sıralar özellikle çocuk ve gençlerde oldukça yaygın. Dolayısıyla da ailelere de artık Covid-19 daha kolay bulaşıyor. Aşılı veya daha önceden Covid-19’u geçirmiş olmak, hasta olmak için engel değil ancak hastalığı hafif geçirmeye faydası var. Omikron’un  (Omicron)  şimdilik daha hafif seyirli olması, daha çok çocuklarda ve gençlerde olmasına bağlı veya aşıların etkisiyle olabilir. Ancak bağışıklığı baskılanmış insanlar, kronik hastalığı olanlar, ileri yaş grubu hala risk altında ve Omikron’u da  ağır geçirme riskleri yüksek. Hafif seyrediyor diye rahatlamak ve önlemleri gevşetmek yanlış, ağır bir tablo da oluşturabilir.

Aşı uyarısı 

Omikron varyantı nedeniyle maske ve koruyucu önlemlere daha sıkı uyulmalı.  Özellikle son doz aşıdan 3 ay geçmişse Omikron varyantı çok daha kolay bulaşabilir. Bu nedenle maske ve mesafe kurallarına daha sıkı uymalıyız. Kapalı ortamlarda bulunmamaya özen göstermeli ve maskesiz kimseyle temas etmemeliyiz. Tanımlandığında ise aşı olmayı ihmal etmemeliyiz. Bizi bu salgından kurtaracak tek şey aşı.

(Visited 9 times, 1 visits today)