Solunum Araştırmaları Derneği’nden, ”binalar da hasta yapar ” uyarısı

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği, akıllı bina ve hasta bina konusuna dikkati çekti. Bu tür binaların alerjik rinit, sinüzit, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarını artırabileceği uyarısında bulunuldu.

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Başkanı Prof. Dr. Arzu Mirici,  “akıllı bina” ve “hasta bina” gibi son yıllarda hayatımıza giren kavramlara dikkat çekti.

İÇ MEKANDA HAVA KİRLİLİĞİ

Hava kirliliği denilince akla ilk olarak fabrikalar, araç trafiği gibi dış etkenler gelse de ev, ofis gibi tüm kapalı ortamların havasının kirlenebildiğini de bilmemiz gerekiyor. Dışarıdaki hava kadar, iç ortam hava kalitesi de sağlığımız açısından büyük önem taşıyor. Elektromanyetik kirlilik ve iç ortamda hatalı iklimlendirme başta solunum olmak üzere birçok hastalığa neden olabiliyor.

ELEKROMANYETİK KİRLİLİK ARTIYOR

“Akıllı bina” adı altında yüksek elektromanyetik kirlilik oluşturan yapılar artıyor.  Üstelik bu yapıların olumsuz etkilerinden  sadece kullananlar değil,  çevresindeki bireyler de zarar görüyor.  Bu konuda daha akılcı planlamalar yapılması gerekir. Çünkü elektromanyetik kirliliğin başta kronik hastalıklar olmak üzere obeziteden kansere, gripten solunum hastalıklarına kadar pek çok hastalığa neden olduğu düşünülüyor.

HATALI HAVALANDIRMANIN SONUÇLARI 

Bunun yanı sıra özellikle havalandırma sistemleri sağlık açısından büyük önem taşıyor. Hatalı iklimlendirme geçmeyen kuru öksürük, ağız ve boğaz yanması, göz kuruması, burun akıntısı, hapşırık, kaşıntı, nefes açlığı gibi bir çok belirtilere neden olabiliyor. Önüne geçilmeyen bu semptomlar alerjik rinit, sinüzit, bronşit, zatürre, verem, kanser gibi pek çok hastalığa dönüşebiliyor. Bu tür şikayetler dikkate alınmalı ve içinde bulunulan ortam gözden geçirilmeli, iç ortam hava kalitesi mutlaka iyileştirilmeli.

HASTA BİNALAR 

“Hasta bina” kavramı ise genellikle, çok eski ve yapımında kullanılan maddeler nedeniyle içinde yaşayanların sürekli bir iç ortam kirliliğine maruz kaldığı yapıları içeriyor. Bu tür binalar başta astım ve üst solunum yolu enfeksiyonları olmak üzere pek çok kronik sistem hastalığının hem gelişmesine,  hem ilerlemesine neden oluyor.  Böyle durumlarda tedavinin hasta kadar,  binanın iyileştirilmesini de kapsaması gerekir.  Günümüz şehir yaşamında insanların zamanının yüzde 90’ından fazlasını kapalı mekanlarda geçirdiği dikkate alınırsa, hasta bina sendromunun tüm toplum sağlığını tehdit eden bir sorun olduğu daha net bir şekilde anlaşılacaktır.

(Visited 12 times, 1 visits today)