Sigara içenler akciğer kanserinde erken tanı için ne yapmalı?

Akciğer kanseri, tüm dünyada kansere bağlı en önemli ölüm nedenlerinden biri. Uzmanlar, yapılan son araştırmaya göre, akciğer kanserinde erken tanı için tarama amaçlı yapılan tetkiklerin, sağ kalım oranını önemli ölçüde arttırdığına işaret ediyor.

Yapılan son araştırmaya göre, akciğer kanserinde erken tanı için tarama amaçlı yapılan tetkiklerin sağ kalım oranını önemli ölçüde arttırdığına işaret eden Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, özellikle sigara içme öyküsü olan kişilerin akciğer tarama tetkiklerini ihmal etmemelerinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Turhal, konuya ilişkin şu bilgileri verdi:

”Sigara içenler akciğer kanserinde erken tanı için yılda bir tomografi çektirmeli”

Amerikan Akciğer Birliği, akciğer kanseri hastalarının 5 yıllık ortalama sağ kalımının yüzde 18.6 olduğunu rapor etti.  Pek çok kanserin erken tanısı için tarama amaçlı yapılan tetkiklerin bir faydası gösterilememişse de, akciğer kanseri taramalarının faydasını sorgulayan bir çalışmanın 20 yıllık sonuçları geçtiğimiz günlerde rapor edildi. .

Bu sonuçlara göre, yılda bir düşük doz akciğer tomografisi çekilmesiyle akciğer kanserinde uzun dönemli sağ kalım oranları yüzde 80’e kadar yükselebiliyor.  Bu çalışma New York Mount Sinai Hastanesinden Dr. Henschke tarafından rapor edildi.

Gerçekleştirilen bu çalışmada, Uluslararası Erken Akciğer Kanseri Aksiyon Programı’na katılan 87 bin 416 hastanın sağ kalım durumu gözden geçirildi. Bu hastalardan bin 285 katılımcının kanseri tarama sonucu saptandı ve yüzde 83’ünde akciğer kanseri birinci evrede idi. Bu hastaların 20 yıllık sağ kalım oranları da yüzde 80 idi.

Özet olarak bu çalışmada, tomografi ile akciğer kanseri taraması önerilen hasta grubu, ki bu hastalar 50-80 yaş arası ve 20 paket/yıl sigara öyküsü olan ve son 15 yıla kadar sigara içen kişilerdir, akciğer kanserinin büyük oranda birinci evrede yakalandığı ve bu hastaların yüksek oranda sağ kaldıkları gösterilmiş oldu.

(Visited 85 times, 1 visits today)