Salgının yol açtığı bel ağrısına karşı başınızda kitap taşıyın

Pandemi bel ağrılarını artırdı. Her 10 kişiden 9’u, bel ağrısı çekiyor. Saatlerce bilgisayar başında oturmanın yanı sıra salgının yarattığı stres, bel ağrılarını tetikledi.  Büyük çoğunluğu kas kaynaklı olan bu ağrıları, evde kolaylıkla bulabileceğiniz bir kitap ya da yastık sayesinde  azaltmak mümkün.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Halil Koyuncu, pandemi nedeniyle hareketlerin büyük ölçüde kısıtlandığını, bilgisayar karşısında geçirilen sürenin artığını, bu durumun da  pek çok kişide bel ağrılarını tetiklediğini anlattı.

10 kişiden 9’u bel ağrısı çekiyor

Toplumda her 10 kişiden 9’u bel ağrısı çekiyor. Ruhsal yapının çökmesi de belde stres yaratarak ağrıyı artırdı.  Kaslar çalışamaz hale geldi, kuvvetleri azaldı, kasıldılar ve kısaldılar.  Bel ağrılarının yüzde 60 nedeni, kas kaynaklı. Bu nedenle alınacak bazı önlemler ve yapılacak bazı egzersizlerle bu ağrıları azaltmak mümkün.

Başta kitap taşıma egzersizi

 Hem otururken, hem de ayakta ‘başta kitap taşıma’ egzersizi yapın. Sandalyeye sırtınız ve omzunuz dik şekilde oturun ve başınızın üzerine kitap yerleştirin. Bu şekilde gün içinde birkaç kere 5’er dakika durmaya çalışın.

Ayakta da aynı şekilde başınızın üzerine kitap koyup, dik durarak omurganın, özellikle belin doğal eğriliğini yeniden kazandırabilirsiniz.

Sırt üstü yatarak bacaklarınızı yukarı kaldırın

Sırt üstü yatarken iki bacağınızı bitişik şekilde uzatın. Sırayla önce bir bacağınızı 10 kez, kalçanızdan yukarı olacak şekilde kaldırın, ardından diğer bacağınızda işlemi tekrarlayın. Sonra her iki bacağınızı bitişik şekilde aynı anda kalçanızdan yukarıda olacak şekilde kaldırın. Bu hareketi sabah akşam 10 kez yapın.

Ellerinizi belinizin altına koyun ve bastırın

Sırt üstü pozisyonda, her iki el açılmış halde yan yana, el sırtları bele gelecek şekilde, bel ile yer arasına yerleştirin. Belinizi yere doğru ellerinizin üzerine bastırın. Belinizin kasıldığını hissedin. 10’a kadar sayıp sonra gevşetin. Sabah akşam düzenli yaptığınızda karın ve belin kuvvetlenmesine büyük fayda sağlarsınız.

Karnınızın altına yastık koyun

Yüzüstü yatarken, karın altına yastık koyun. Belinizi rahatlatın. Ardından başınızla beraber, boyun ve sırtınızı, belden yukarı doğru hareket ettirin. Kollar duruma göre önde veya yanlarda olabilir. Bu hareketi sabah akşam 10 kez yapın.

Yine yüzüstü pozisyonda, karın altında yastık varken, kollar yanlarda olduğu sırada, her iki bacağınızı sırayla 10’ar kez yukarı doğru kaldırın. Böylece, beli ve tüm bedeni taşıyan bacak kasları da çalıştırılmış olur.

Mekik çekin

Sırt üstü yatarken, tam veya yarı pozisyonda mekik hareketi beli esnetirken, karın kaslarının kasılmasını sağlar. Sırt üstü pozisyonda elinizi başınızın altına koyun ve günde en az 10 kere mekik çekin.

Kedi-deve pozisyonu alın

Yüz üstü pozisyonda, diz ve dirsekleriniz üzerinde durun. Gövdenizin arkasını oluşturan omurganızı, kedi-deve pozisyonuna getirerek esnetin. Bu harekette, başlangıç, belden sırta ve boyna doğru olur veya boyundan, sırta ve bele doğru olur. Her gün sabah akşam 10’ar kez düzenli yapın. Bu hareketler, gövdenin hem ön hem de arka kaslarını esnetir.

Egzersizler 2 haftada fayda sağlıyor ancak!

Her bir egzersiz hareketinin düzenli olarak sabah-akşam günde en az 2 kez 10’ar kere mutlaka yapılması gerekir. Şiddetli bel ağrısı çekenlerin mutlaka hekime görünmeleri gerekir. Kasların çalışmasıyla iyilik hali, genellikle bir iki haftada başlar. Ancak düzenli yapılması çok önemlidir. Bırakıldığı anda, geriye dönüş hızlı olur. 

(Visited 10 times, 1 visits today)