Sağlık Bakanı Koca: ”Asistanların nöbet yükünü hafifletmek için düzenlemeler yapılıyor”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ”Başta asistanlarımız olmak üzere doktorlarımızın nöbet yükünü hafifletmek için düzenlemeler yapmaktayız” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı 2022 Yılı Plan ve Bütçe Komisyonu Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu.

Koca, görüşler ne olursa olsun ortak paydaşın sağlıklı yaşam ve huzur olduğunu ifade ederek, son 2 yılda tüm dünyayla birlikte tekrar öğrenildiğini kaydetti.

Küresel salgının güvenli ve erişilebilen sağlığın değerini anlamaya vesile olduğunu belirten Koca, bakanlığın bu süreçte sadece salgınla gündeme gelse de hizmetlerin de durmadan devam ettiğini anlattı.

Küresel gündemin bakanlığın sadece salgınla mücadele ediyor görünmesine neden olsa da  salgınla mücadelenin ön plana çıktığını dile getiren Koca, ”Geçirdiğimiz son 2 yıl fikrimiz her ne olursa olsun bize birlikte düşünmeyi, birlikte hareket etmeyi, birlikte üzülmeyi, birlikte sevinmeyi bir kez daha öğretti” dedi.

Bakan Koca, komisyonda her itirazın dikkate  alınacağını kaydederek, ”Bakanlığımızın değişmez hedefi her bir vatandaşımızın sağlık hizmetine erişimini kolaylaştırmak, gelişmiş ülkelerin sağlık hizmetlerinden  daha başarılı ve konforlu bir sağlık hizmeti vermek üzere sabitlenmiştir. Hiçbir vatandaşımızın tedavisini dışarıda aramayacağı bir sağlık alt yapısını korumak için çalıştık ve çalışma ya devam edeceğiz. Sağlık; ekonominin, sosyal refahın, barışın, huzurun, mutluluğun, kısacası hayatta her şeyin başıdır. Sağlık çalışanlarının yetkin hizmeti bu anlamda olağanüstü bir öneme haizdir” diye konuştu.

“Asistanların nöbet yükünü hafifletmek için düzenleme”

Sağlık çalışanlarının çalışma şartlarını iyileştirmek için çalıştıklarını belirten Koca, şöyle devam etti:

”Hastalarımız ile çalışanlarımızın buluştuğu hastane ortamlarını çağdaş normlara ulaştırmak için yatırımlarımızı arttırarak devam ediyoruz. Başta asistanlarımız olmak üzere doktorlarımızın nöbet yükünü hafifletmek için düzenlemeler yapmaktayız. Sağlık çalışanlarımızın özlük haklarını daha iyiye götürebilmek için büyük uğraş veriyoruz. Çalışanlarımızın çıplak maaşının, emeklerinin karşılığı olmadığının bilincindeyiz. Onları verilen hizmete layık, toplumda hak ettikleri hayat standardına kavuşturacak bir gelire kavuşturmak azmindeyiz.

Doktor dışı sağlık personelimizin sabit ek ödemelerinde toplu sözleşmeyle artış sağlandı. Doktorların sabit ek ödemelerini artırmak ve bütün sabit ek ödemelerin genel bütçeden yapılmasını sağlamak istiyoruz. Bu konuda sayın vekillerimizin desteğine ihtiyacımız var.”

Sağlık Bakanı Koca, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da insanı temel alan bir sağlık politikası izlemeye devam edeceklerini vurgulayarak, 944’ü hastane, 8 bini aile sağlığı merkezi olmak üzere toplam 14 bini aşkın sağlık kuruluşuyla hizmet verdiklerini kaydetti.

Paydaşlarla birlikte bakanlık koordinasyonunda 160 bin yatak kapasitesiyle Türkiye’nin her köşesinde olduklarını ifade eden Koca, 1 milyon 240 bini aşan sağlık çalışanı ile 84 milyon vatandaşa hızlı ve kaliteli sağlık hizmeti sunma gayreti içerisinde olduklarını aktardı.

Başta hekimler olmak üzere sağlık personelinde hızlı bir artış gösterilmesine rağmen artan talepler karşısındaki açığın hala sürdüğünü dile getiren Koca, “Artan tıp fakültelerimize ve kontenjanlara rağmen hekim sayımızda OECD ülkelerine göre geride olduğumuzun farkındayız. Hemşire ve ebe sayımız yaklaşık 2,5 kat artmıştır. Hala istihdam artışı sağlanmaktadır” diye konuştu.

(Visited 5 times, 1 visits today)