‘Rahim ağzı kanserine dur, aşıya evet’ dediler

Kadınlarımız için ÖNLENEBİLİR bir kanser türü olan, erken teşhis ve tedavi ile sağlığa kavuşması en etkin olan ‘Rahim ağzı kanseri’;  özellikle son dönemde HPV aşısının ülkemizde uygulanması yönündeki çalışmalar ile daha da önem ve değer kazandı. Ocak ayı ‘Rahim ağzı kanseri farkındalık ayı’ kapsamında bilgilendirme ve bilinçlendirme etkinlikleri gerçekleştirildi.

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi’nde gerçekleşen etkinlikte Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Behiye Pınar Göksedef ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Çokmert ve sosyal medyanın kadın fenomenleri farkındalık rengi olan turkuaz mavi giydi.

Farkındalık ayı içinde gerçekleşen etkinlikte 18 yaşındaki öğrenci Derin Mina Bektaş’a da  ‘HPV aşısı’ yapıldı. Anneannesi, teyzesi ve yakın aile çevresinde kanser hikayesi olduğunu söyleyen Derin Mina, çocuk yaşından bu yana ailede duyduğu ve bildiği kanserle mücadeleye bugün aşı olarak dur dediğini ifade etti. Annesi Nursen Şentürk’ün teşviki ve yönlendirmesi ile küçük yaşından bu yana rahim ağzı kanseri konusunda bilinçlenen Derin, ilk doz aşısını olduktan sonra tüm arkadaşlarını ve genç kızları HPV aşısı olmaya davet etti.

Moderatörlüğünü Yağmur Kalyoncu’nun yaptığı bilgilendirme etkinliğinde ayrıca sosyal medyanın güçlü kadın fenomenleri turkuaz mavi renklere bürünerek destek verdi. Etkinliğe katılan tüm kadınlara ‘Smear test ve jinekolojik muayene’ hediye olarak sunuldu.

T.C Sağlık Bakanlığının önemsediği ve çalışmalar yaptığı;  genç kızlarımıza ve kadınlarımıza sağlık konusunda önemli destek verdiği bu çalışma ile  YYÜ Gaziosmanpaşa Hastanesi biz de varız dedi.

(Visited 10 times, 1 visits today)