Prof. Dr. İsmail Çakmak, ”Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde 

Stanford Üniversitesi’nin koordinasyonunda yürütülen “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Çakmak Türkiye’den birinci, alanında ise dünyada yedinci sırada yer aldı.

Stanford Üniversitesi, Elsevier-Scopus veri tabanını kullanarak 22 anabilim dalı ve 176 alt-bilim dallarında 8 milyondan fazla bilim insanı ve araştırıcıyı kariyerleri boyunca yürüttükleri çalışmaları kapsamında inceleyerek dünyanın en etkili bilim insanları 2022 yılı listesini oluşturdu. Listedeki ilk 195 bin 605 kişi PLOS Biology dergisinde yayınlandı ve bu listeye Türkiye’den 879 bilim insanı girdi.

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Çakmak, 2022 yılı en etkili bilim insanları sıralamasında Türkiye’den birinci ve Tarım-Agronomi alt bilim dalındaki dünya sıralamasında ise 7. sırada yer aldı.  8 Milyondan fazla bilim insanı ve araştırıcının incelendiği bu çalışmada Prof. İsmail Çakmak tüm bilim dalları genel sıralamasında ise 2538. sırada yer aldı.

2019 yılından beri yürütülen bu çalışmada en etkili bilim insanları; bilimsel makalelerin sayısı, aldıkları atıf sayısı, kendine atıf oranı, makaledeki yazar pozisyonları, makalelerin yayınlandığı derginin etkisi, h-indeksi ve hm-indeksleri gibi bilimsel değişkenler dikkate alınarak belirlenmektedir.

Bitkilerin mineral beslenmesi ve stres fizyolojisi konularında çalışmakta olan İsmail Çakmak araştırmalarında, bugün 2 milyardan fazla insanı etkileyen mikro besin elementleri noksanlığı (gizli açlık) problemini azaltmada tarımsal stratejilerin rolüne odaklanmıştır. 

(Visited 19 times, 1 visits today)