Prof. Dr. İhsan Gürsel, virüste ”Türkiye varyantı”na işaret etti

Eşi Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) Prof. Dr. Mayda Gürsel ile VLP (Virus Like Particle – Virüs Benzeri Parçacık) yöntemiyle geliştirilen Covid-19 aşısının ekibinde yer alan Bilkent Üniversite’nden Prof. Dr. İhsan Gürsel, son dönemde artan vakaların, Türkiye’de dolaşan bize özgü yeni varyant ya da varyantların olduğunu önerdiğini bildirdi.

Türk İmmünoloji Derneği Yönetim Kurulu ve Bilim Akademisi üyesi de olan Prof. Dr. İhsan Gürsel,  sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda bugünkü 61 bin 400 vaka ve 300’e yakın ölümün çok acı olduğunu dile getirerek, şunları ifade etti:

”Bu sayılar sadece yüzde 50-70 daha bulaştırıcı olan İngiliz varyantı ile açıklanamaz. Artık bu vakalar Türkiye’de dolaşan bize özgü yeni varyant(lar)ın olduğunu önermektedir. Hasta örnekleri çok daha hızlı ve birçok merkezden dizilenmeli.”

Prof. Dr. İhsan Gürsel, TÜBİTAK’ın öncülüğündeki Covid-19 Türkiye Platformu çatısı altında, eşi Orta Doğu Teknik Üniversitesinden (ODTÜ) Prof. Dr. Mayda Gürsel’in ile  VLP (Virus Like Particle – Virüs Benzeri Parçacık) yöntemi uygulanarak geliştirilen Covid-19 aşısı ekibinde yer alıyor. 

Türk ilaç şirketi Nobel ile geliştirilen Covid-19 aşısıyla ilgili Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuna (TİTCK) başvuru da kısa bir süre önce yapılmıştı.

(Visited 14 times, 1 visits today)