Organlarıyla bayramda 4 kişiye hayat verdi

İstanbul’da beyin ölümü gerçekleşen kişinin organları, bayramda 4 kişiye hayat verdi. Organlar Ankara, Bursa ve İstanbul’da uzun zamandır organ bekleyen hastalara nakledildi.

İstanbul’da beyin ölümü gerçekleşen kişinin organları, 4 kişiye hayat verdi. Organlar Ankara, Bursa ve İstanbul’da hastalara nakledildi.

20 yıldır kronik böbrek hastası olan Yeter Erdoğan’ın en büyük hayali, tatile çıkmak  

 Bağışlanan organlarla hayata yeniden merhaba diyen hastalardan biri de Yeter Erdoğan (37) oldu. 20 yıldır kronik böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren Erdoğan, bayram arifesinde gelen organ bağışıyla ikinci bayramını yaşadı.  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesinde böbrek nakli yapılan Yeter Erdoğan, duygularını şöyle anlattı:

”İlk böbrek yetmezliğimi ortaokulda voleybol oynarken fenalaştığımda öğrendik.  20 yıldır diyalize giriyorum. Hayatımda ilk defa güzel bir haber aldım. Arefe günü sabah saatlerinde aradılar beni. Vericinin ailesine çok teşekkür ediyorum. En çok yapmak istediğim şey tatil yapabilmek. Bir şeye bağlı kalmak istemiyorum. Artık diyalize girmeyeceğim için çok mutluyum. Umarım kadavradan nakil ülkemizde çoğalır.

”Covid sonrası organ bağışı azaldı”

Nakil ameliyatını gerçekleştiren Prof. Dr. Alp Gürkan, Dr . Öğr. Üyesi Taner Kıvılcım, Dr. Öğr. Üyesi Ferhat Ferhatoğlu ve Doç. Dr. Osman Şahin’de,  şunları ifade etti:

” Son dönem böbrek yetmezliğinin günümüzde altın standart tedavi yöntemi böbrek nakli.  Ülkemizde özellikle Covid sonrası, beyin ölümü sonucu organ bağışı azaldı. Bu sayılar ancak organ bağışıyla artabilir.  Yıl başından bu yana üçüncü defadır beyin ölümü sonrası böbrek nakli gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.”

(Visited 26 times, 1 visits today)