Organik beslenme denince aklınıza ne geliyor?

Organik beslenme denince aklınıza ne geliyor? Türkiye genelinde bin katılımcıyla yapılan bir araştırmaya göre, toplumun büyük çoğunluğu, bir gıdayı organik olarak nitelendirebilmek için hangi kriterlere sahip olması gerektiği konusunda yeterli bilgiye sahip değil.

 

Yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’de toplumun büyük çoğunluğu, bir gıdayı organik olarak nitelendirebilmek için hangi kriterlere sahip olması gerektiği konusunda yeterli bilgiye sahip değil.

‘Koruyucu, katkı maddesi içermeyen, doğal, temiz üretilen”

Türkiye genelinde 18-50 yaş arası 1000 katılımcı arasında gerçekleştirilen organik ve sağlıklı gıda araştırması, toplumun beslenme alışkanlıklarıyla ilgili sonuçlar ortaya koydu. Araştırmaya göre; toplumun büyük çoğunluğu bir gıdayı organik olarak nitelendirebilmek için hangi kriterlere sahip olması gerektiği konusunda yeterli bilgiye sahip değil. Meyve, sebze ya da kuruyemiş gibi tüm besinlerin organik olduğunu düşünen de var, katkı maddesi içermeyen gıdaların tümünün organik üretim olduğuna inanan da.

Organik beslenmeden ne anladığı” sorusuna katılımcıların yüzde 32’si, koruyucu ve katkı maddesi içermeyen gıdaların tüketimi olduğunu belirtirken, yüzde 26’sı doğal, yüzde 18’i de  temiz üretilen gıdaların tüketimi cevabını verdi. Katılımcıların yüzde 13’ü ise organik sertifikalı gıdaların tüketimi olarak cevapladı. ”Organik beslenmenin meyve sebze, kuru yemiş ve zararsız her türlü gıdanın tüketimi” de diğer cevaplar arasında yer aldı.

”Neden organik besleniyorsunuz?”

Araştırmada, organik beslenen kişilere nedeni sorulduğunda ise katılımcıların yarıdan fazlasıgüvenilir olması ve katkı maddesi içermemesi’‘ cevabını verdi. 

Yine araştırmaya göre,  organik atıştırmalık tüketiminde özellikle yetişkinler, çoğunlukla öğle saatlerinde çay veya kahve yanında tercih ediyor.

(Visited 12 times, 1 visits today)