“Okul öncesi eğitim anayasal hak olmalı”

Prof. Dr. Yankı Yazgan, okul öncesi eğitimin çocuk gelişiminde olmazsa olmaz olduğunu belirterek, “Üç yaşından sonra eğitim kanun koyucular tarafından anayasal hak haline getirilmeli” dedi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü tarafından düzenlenen, “Çocuk Gelişimi ve Psikopatolojisi Sempozyumu”nda konuşan Çocuk Ergen ve Erişkin Psikiyatr Prof. Dr. Yankı Yazgan’dan 3 yaşından küçük çocuklar için TBMM’ye, “Okul öncesi eğitimin anayasal hak olması için kanun çıkarılmalı” çağrısı geldi.

Yazgan, “Gelişim problemlerinin gecikme ve sapma olmak üzere ikiye ayrılıyor. Dikkati dağınık denilen bir çocuk oyun oynarken pür dikkat kesilebiliyor. Demek ki dikkat eksiği değil, dikkat yetmezliği var. Okul öncesi eğitim bu noktada hayati bir önem taşıyor. Kanun koyucular ivedilikle harekete geçerek okul öncesi eğitimi üç yaşından sonra anayasal hak haline getirmeli” dedi.

“Çocuk savunmasız olduğunda bağlanıyor”

Sempozyumda University College of London, Klinik Psikoloji Doktora Programı Direktörü Prof. Dr. Pasco Fearon bağlanma ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Bağlanmanın küçük çocukların endişeli, savunmasız ve korkulu olduklarında sakinleşebilmek için bakım veren kişi ile kurdukları yakınlık olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Fearon; “Yapılan çalışmalarda bebek ile bakım veren arasında gelişen bağlanma sürecinin çevre etkisinden ziyade genetik etkiye dayalı olduğu ortaya çıktı. Yine de net bir şey söylemek için daha çok araştırmaya ihtiyacımız var” dedi.

Prof. Dr. Fearon, bağlanmanın bebek davranışından çok daha ötesini ifade ettiğini, sosyal ve duyusal gelişimin bir parçası olan bağlanma sürecinin, bireyin gelecekte sergileyeceği tutum ve davranışlarda belirleyici olduğunu söyledi.

(Visited 23 times, 1 visits today)