Öğretmenlere PCR yerine “hızlı antijen kiti” uygulanacak

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Covid-19’a karşı ‘hızlı antijen kiti’ teknolojisi için Avrupa’dan pek çok ülkenin kitin üretimi için Bakanlık ile görüşmeler gerçekleştirdiğini belirterek “Onay işlemi tamamlandığında bu kitin ihracatını da yapmayı planlıyoruz. Artık okullarımızda da öğretmen ve öğrencilerimiz, ürettiğimiz antijen kitlerini kullanabilecekler” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Özer, “Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün onay işlemi tamamlandığında artık okullarımızda öğretmen ve öğrencilerimiz, meslek liselerinde ürettiğimiz antijen kitlerini kullanabilecekler” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Özer, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, dünyada pek çok ülkenin okullarda yüz yüze eğitimi devam ettirebilmek için uyguladığı yöntemleri hatırlatarak, bu kitlerin üretim maliyetlerinin yüksek olduğuna dikkati çekti. 

“Tükürükten alınan numune ile 15 dakikada sonuç alınabiliyor”

Okulların başlattığı antijen kiti üretimi ile ilgili AR-GE çalışmalarının 3 ay önce sonuç vermesi üzerine, seri üretim için gerekli tüm yatırımı yaptıklarını belirten Özer, şunları kaydetti:

“Tükürükten alınan numunelerden 15 dakika gibi kısa sürede sonuç alınabiliyor. Üretimin ve otomasyonun tamamı, meslek lisesi öğretmen ve öğrencilerimiz tarafından gerçekleştirildi. Antijen kitinin maliyeti de piyasadaki muadillerine göre oldukça düşük. Ayrıca ayda 10 milyon antijen kiti üretebilecek kapasite oluşturuldu. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğüne yaptığımız başvurunun değerlendirilme süreci devam ediyor. Onay işlemi tamamlandığında artık okullarımızda öğretmen ve öğrencilerimiz, ürettiğimiz antijen kitlerini kullanabilecekler.”

Okullarda yüz yüze eğitimin 6 Eylül’de başladığını hatırlatarak antijen kitinin kullanımı ile okullardaki Covid-19’a karşı güvenliğin daha güçlü olacağını ifade eden Özer, şöyle devam etti:

“Test kitini okullarda kullandığımızda salgının yayılımını çok daha kısa sürede önceden önleyebilme imkânımız olacak. Böylece okullarımızdaki süreçleri çok daha rahat bir şekilde yönetebileceğiz. Diğer taraftan hızlı sonuç veren antijen kiti üretim kapasitesini artırmak için gerekli yatırımlarımızı da yaptık. Ayda 10 milyon hızlı antijen kiti üretebilecek durumdayız.”

“Kitin ihracını da planlıyoruz”

Özer, Covid-19’a karşı “hızlı antijen kiti” teknolojisi için Avrupa’dan pek çok ülkenin kitin üretimi için Millî Eğitim Bakanlığı ile görüşmeler gerçekleştirdiğini belirterek “Onay işlemi tamamlandığında bu kitin ihracatını da yapmayı planlıyoruz” dedi.

Öte yandan, MEB’den yapılan açıklamaya göre, “hızlı antijen kiti” için Avrupa’nın bazı ülkelerinin, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı iki meslek lisesinin Bursa’da geliştirdiği teknolojiye talip oldu. 

Dünyadaki örneklerine kıyasla yüksek performansı, düşük maliyeti ve 15 dakikada sonuç vermesiyle öne çıktığı belirtilen test kitinin, Sağlık Bakanlığı onayı alındığında ihracat sürecinin başlatılması hedefleniyor.

Almanya, Belçika, Kosova ve Macaristan’ın da aralarında bulunduğu ülkelerden gelen talepler doğrultusunda, kalıp tasarım ve üretimi öğretmen ve öğrenciler tarafından yapılan kitlerin plastik bileşenlerinin tamamının bu ülkelere ihraç edilmesine yönelik planlama çalışmaları da başlatıldı. 

Kitin onay süreci devam ediyor

Covid-19 antijen test kiti, Bursa Mehmet Kemal Coşkunöz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve aynı zamanda AR-GE merkezi olan Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde üretiliyor.

Öğretmen ve öğrenciler tarafından kalıp tasarımları hazırlanarak piyasadaki eş değerlerinin 3’te 1’i maliyetine üretimleri yapılan kitler, paketlenerek kullanıma hazır hâle getiriliyor. Ayrıca antijen kitinin seri üretimine yönelik çalışmalar ve meslek liselerinde ayda 10 milyon antijen kiti üretimi yapabilecek şekilde gerekli yatırımlar tamamlandı.

Türkiye’de bu alanda üretilen tek çalışma olma özelliği de bulunan ürünün “BRS-CA” adı altında marka tescil işlemleri ile Sağlık Bakanlığı onay süreci devam ediyor. 

Eğitimin salgın koşullarında devam ettirilebilmesi için temaslı öğrencilere ve aşısız öğretmenlere yönelik PCR testi uygulamaları hâlâ sıcak gündemini korurken, antijen test kitinin, yüz yüze eğitimi kolaylaştırıcılığının yanında ülke ekonomisine de büyük katkısının olması bekleniyor.

(Visited 13 times, 1 visits today)