Mide rahatsızlığı olanlara eti 24 saat sonra tüketin uyarısı

Kurban Bayramı’yla birlikte kırmızı et tüketimi artıyor.   Peki kurban eti nasıl pişirilmeli, pişirirken nelere dikkat edilmeli? Kurban eti nasıl saklanmalı? Uzmanlar, özellikle mide rahatsızlığı olanları, eti 24 saat bekletmeden tüketmemeleri gerektiği konusunda uyarıyor. Kavurma ve kırmızı etin, öğle öğününde tüketilmesini öneriyor. 

Romatem Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Selin Cengiz,  kurban etinin nasıl pişirilmesi, tüketilmesi ve saklanması gerektiği konusunda bilgiler verdi.

Eti 12-24 saat bekletin 

Bayram günü kesilen hayvan eti, bekletilmeden birkaç saat içinde pişirilerek tüketilir. Ancak ölüm katılığı (rigor mortis) dediğimiz, hayvanın kesilmesi sırasında oluşan kas kasılması durumunun ortadan kaybolması ve etlerinizin pişince sert olmaması için, dolaba kaldırmadan ve tüketmeden önce yaklaşık 12-24 saat kadar beklemesi gerekiyor. Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik hem pişirmede, hem de sindirimde zorluk yaratır. Midede şişkinlik, hazımsızlık gibi sıkıntılı durumlara neden olabilir. Özellikle mide rahatsızlığı olan bireyler, eti 24 saat bekletmeden tüketmemelidir.

Kurban etini tek pişirimlik olarak saklayın 

Etler büyük parçalar şeklinde değil kıyma, kuşbaşı gibi küçük parçalara ayrılmalı. Tek pişirimlik miktarlara bölünüp, buzdolabı poşetlerine koyularak, buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Buzdolabında -2 santigrat derecede 1-2 hafta, derin dondurucuda ise -18 santigrat derecede daha uzun süre etler saklanabilmektedir.

Pişirme şekli önemli

Pişirme yöntemi olarak haşlama, fırınlama ve ızgara gibi yöntemler tercih edilmeli. Kızartmalardan ve kavurma yönteminden kaçınılmalıdır. Etin ateşe yakın olması B1, B12, folik asit gibi vitaminlerin kaybolmasına neden olmaktadır. Kavurma ve kırmızı et öğle öğününde tüketilmeli. 

Kavurma nasıl yapılmalı? 

Kurban bayramının geleneksel yemeği haline gelen kavurmanın içine tereyağı veya kuyruk/iç yağı eklemeden, kendi suyunda, kısık ateşte pişirme yapılmalıdır. Ayrıca, pişirirken içerisine kuyruk yağı ve iç yağ eklemek yapılan hatalardan biri olmaktadır.

Kalp-damar hastalığı olanlara sakatat uyarısı

Sakatatlar, kolesterol ve doymuş yağ içeriği bakımından oldukça zengindirler. Özellikle kolesterol hastaları ile kalp-damar hastalığı riski taşıyan kişiler sakatat tüketiminden kaçınmalıdır. 

(Visited 14 times, 1 visits today)