Mide kanserinde ”İmmünoterapi” yaşam süresini uzatıyor

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Faysal Dane,  son yapılan araştırmalara göre immünoterapinin (bağışıklık sisteminin kanser hücreleri ile savaşmasını sağlayan bir tedavi türü) mide kanseri hastalarında tümörün küçülmesine katkı sağlayarak hastalığın ilerlemesini geciktirdiğini, bu sayede yaşam süresini uzattığını kaydetti.

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Faysal Dane,  mide kanserinin dünyada görülen kanserler sıralamasında beşinci, ölüme neden olan kanserler arasında ise ikinci sırada olduğunu ifade ederek, dünyada her yıl yaklaşık bir milyon kişiye mide kanseri tanısı konulurken, yine mide kanserinden yaklaşık 780 bin kişinin hayatını kaybettiğini dile getirdi.

Türkiye’de de her yıl yaklaşık 12 bin kişiye mide kanseri tanısı konulduğunu ve yaklaşık 10 bin hastanın da mide kanseri nedeniyle yaşamını yitirdiğini hatırlatan Prof. Dr. Faysal Dane, mide kanserinin erken dönemde belirti vermemesi ve tümör büyüdüğünde oluşan yakınmaların da hastalar tarafından ‘hazımsızlıktandır’ düşüncesiyle göz ardı edilmesi nedeniyle tanının geç konulduğunu da söyledi.

Prof. Dr. Faysal Dane, şöyle devam etti:

”Son yapılan araştırmalara göre immünoterapi, mide kanseri hastalarında tümörün küçülmesine katkı sağlayarak hastalığın ilerlemesini geciktiriyor, bu sayede yaşam süresini uzatıyor. Üstelik görevini hastanın yaşam konforunu bozmadan, ciddi yan etkiler oluşturmadan gerçekleştiriyor. Mide kanserinin tedavisindeki gelişmeler sayesinde hastaların yaşam kaliteleri artarken, yaşam süreleri de uzuyor. Ancak unutulmaması gereken şey; her kanser türünde olduğu gibi mide kanserinde de erken teşhisin çok önemli olduğu.”

Mide kanserinin 6 kritik belirtisi

Mide kanserinde helicobacter pylori, sigara ve alkol kullanımı, obezite, aşırı tuzlanmış yiyecekler, bazı gıda koruyucuları, yağda fazla kızartılmış yiyecekler ve genetik yatkınlık gibi risk faktörlerinin söz konusu olduğunu anlatan Prof. Dr. Faysal Dane,  hastalığın erken dönemde belirti vermemesi, mide kanserine bağlı şikayetlerin hastalığa özgü belirtiler olmaması ve tarama yöntemlerinin az kullanılması nedeniyle bu hastalığın sinsi ilerlediğini kaydetti.

Prof. Dr. Faysal Dane, tümör ilerledikçe oluşan şikayetlerin göz ardı edilmemesi gerektiği uyarısında  bulunarak, zaman kaybetmeden doktora başvurulmasını gerektiren 6 kritik belirtiyi şöyle sıraladı:

“Geçmeyen bulantı-kusma, uzun süren mide ağrısı, çabuk doyma, kusarken kan gelmesi, yutma güçlüğü ve kilo kaybı.”  

 Tedavi hastalığın evresine göre şekilleniyor

Prof. Dr. Faysal Dane, mide kanserinde tedavi başarısının kanserin hangi evrede teşhis edildiğine göre çok değiştiğini belirterek, çok erken dönemde teşhis edilen az sayıdaki hastada tümörün ameliyatla usulüne göre alınmasının yeterli olabildiğini, çoğunlukla kemoterapi, hedefe yönelik ilaçlar ve immünoterapi gibi ilaç tedavisinden faydalanıldığını anlattı. 

İmmünoterapi tedavisinden çarpıcı sonuçlar

Kanser immünoterapisinin, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser hücrelerinin oluşumunu önleyen, kontrol altına alınmasını veya öldürülmesini sağlayan tedaviler olarak tanımlandığını dile getiren Prof. Dr. Faysal Dane, şöyle devam etti:

”Eylül 2020’de yapılan Avrupa Tıbbi Onkoloji Kongresinde (ESMO) kemoterapiyle beraber kullanılan immünoterapinin mide kanseri hastalarında tümörün küçülmesine katkı sağlayarak hastalığın ilerlemesini geciktirdiği, bu sayede yaşam süresini uzattığı açıklandı. Bugün elimizde var olan çalışma sonuçlarıyla hangi hastanın tedaviye cevap vereceği tam bilinmese de, bazı testlerle bunları önceden belirlemek ve hangi hastanın immünoterapi için iyi bir aday olduğunu tahmin etmek mümkün oluyor. Dolayısıyla bilimsel çalışmaların gösterdiği çarpıcı sonuçlar neticesinde tüm mide kanseri hastaları günümüzde immünoterapi açısından değerlendiriliyor.” 

(Visited 21 times, 1 visits today)