Meme kanseri sonrası hamile kalmak riskli mi?

Meme kanseri geçiren kadınların hamile kalmalarının daha zor olduğu biliniyor. ABD’de yapılan meme kanseri sempozyumunda,  bu konuda yapılmış 39 ayrı çalışma topluca gözden geçirildi.  Buna göre,  114 binin üzerindeki kadından 7 bin 500’den fazlası, tanıdan sonra hamile kaldı. Genel popülasyona kıyasla, meme kanseri hastalarının hamile kalma ihtimalinin yüzde 60 daha az olduğu gözlendi. Meme kanseri sonrası hamile kalan kadınlarda erken doğum riski olduğu belirlendi.

Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, ABD’nin  San Antonio şehrinde her yıl yapılan meme kanseri sempozyumunda sunulan çalışmaları değerlendirdi.

”Hamile kalmayı düşünen meme kanseri hastalarına bilgilendirme yapılmalı”

Meme kanseri hastalarının sonradan hamile kalmış olmaları, onların meme kanserinin seyrini etkilemiyor. Bu bulgular, meme kanseri sempozyumunda İtalyan araştırmacıların gözlemiyle bir kere daha teyit edilmiş oldu. Onun için meme kanseri tanısı konulan genç hastaların eğer hamile kalma istekleri de varsa, onkolojik fertilite konusunda kemoterapi tedavisine başlamadan önce destek almaları, hastalara da bu konuda bilgilendirme yapılması uygun olur.

”Genel popülasyona kıyasla hamile kalma ihtimali daha az”

Bu konuda yapılmış 39 ayrı çalışma, sempozyumda topluca gözden geçirildi. Meme kanseri olan 8 milyondan fazla kadın içinde 114 bin tanesinde meme kanseri ve hamileliğe bağlı bilgiler vardı. Bu 114 binin üzerindeki kadından 7 bin 500’den fazlası tanıdan sonra hamile kalmıştı. Genel popülasyona kıyasla meme kanseri hastalarının hamile kalma ihtimalinin yüzde 60 daha az olduğu gözlendi.

”Erken doğum ve düşük ağırlıklı bebek riski daha fazla”

Sonuç olarak bu hastaların hamileliklerine daha yakından bakıldığında spontan düşük ihtimalinin daha yüksek olmadığı görüldü ancak genel popülasyona göre sezaryen ihtimali yüzde 14 daha yüksekti. Yeni doğan bebeğin vücut ağırlığının düşük olma ihtimali yüzde 50, prematüre doğum ihtimali de yüzde 45 artmıştı. Hamilelik yaşına göre bebeğin daha küçük olma ihtimali de yüzde 16 artmıştı. Özellikle meme kanseri tedavisi için kemoterapi alan hastalarda bu durum daha da belirgindir.  Ancak bebeklerde herhangi bir doğumsal anomali riskinde artış gözlenmedi. Hamileliğe ait komplikasyonlarda ve kanamada da bir artış genel popülasyona kıyasla gözlenmedi.

(Visited 13 times, 1 visits today)