‘Lapa Lapa Kar Yağıyor’ Diyorsanız, Alkolden Zehirlenmiş Olabilirsiniz

Genellikle yılbaşı gibi özel günlerde sıkça rastlanan sahte alkol zehirlenmesi kendini bulantı, kusma, baş dönmesi, baş ağrısı ve tansiyon düşmesi gibi ön belirtilerle gösterir. Ancak sahte alkol zehirlenmesinde ortak ve tipik ifade, ”kişilerin baktığı yerde kar yağıyormuş gibi görmeleri”.

Altınbaş Üniversite Hastanesi Medical Park Bahçelievler Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Fatih Atmaca, sahte alkol zehirlenmelerine karşı uyarılarda bulundu.

 25 gramı kör edebilir

Satıcıların daha fazla kazanma hırsı, tüketicilerin ise ucuza alkol alma sevdası telafisi mümkün olmayan zararlara yol açıyor. İçkide bulunması gereken alkol çeşidi etanoldür (etil alkol). Sahte içki yapımında kullanılan metanolden (metil alkol) ise 25 gram içilirse, bu madde insanlarda körlüğe neden olur.

Lapa lapa kar yağıyor görüntüsü varsa 

Sahte alkol zehirlenmesinde bulantı, kusma, baş dönmesi, baş ağrısı ve tansiyon düşmesi gibi ön belirtiler ortaya çıkar. Daha sonra çift görme ve bakılan yerde ‘lapa lapa kar yağıyormuş’ gibi bir görüntü; körlüğün habercisidir. Sahte alkol zehirlenmesinde hastaların baktığı yerde kar yağıyormuş gibi görmeleri ortak ve tipik bir ifadedir.

12 saat sonra şikayetler devam ediyorsa  zaman kaybetmeden acile 

Asıl zehirlenme belirtileri, metil alkol alımından 10-24 saat sonra görülmeye başlar. Genellikle içki tükettikten 12 saat sonra etkileri yok olurken veya azalırken; sahte alkol kullanımından sonra şikayetler yok olmaz, aksine daha da artar. Alkol tüketildikten 12 saat sonra bilinç bulanıklığı, denge ve hareket bozukluğu, baş ağrısı, bulantı, kusma, şiddetli karın ağrısı, görme kaybı şikayetleri varsa; hiç zaman kaybetmeden mutlaka acil servise başvurulmalıdır.

(Visited 81 times, 1 visits today)