Küçük bebeklere ateş düşürücü verilebilir mi?

Çocuklarda özellikle de bebeklerde ateş, çok sık görülen bir durum. Acaba, ateşi yükselen bebeklere ne tür ateş düşürücü verilebilir ? Uzmanlar, ateş düşürücü verilse bile mutlaka bir hekime danışılması gerektiğini belirtiyor.

Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları ve Bağışıklama Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl, ”küçük bebeklere ateş düşürücü verilebilir mi?” sorusuna, şu cevabı verdi:

”Tek ateş düşürücü…”

Özellikle 6 aydan küçük bebeklerde verebileceğiniz tek ateş düşürücü parasetemoldür.  3 aydan küçüklere de verilebilir ama mutlaka doktora danışmanız lazım. Çünkü 3 aydan küçüklerde ateşin nedeni ciddi bir infeksiyondan kaynaklanıyor olabilir. Bebeğiniz 3 aydan küçükse, hemen en yakın sağlık kuruluşuna acilen başvurun. 3 ayın altındaki bir bebekte ateş çok tehlikeli olabilir. 

”Ateş 2 yaş altı bir çocukta da tehlikeli olabilir”

Yine 2 yaş altı bir çocukta  ateş tehlikeli olabilir. Ateş düşürücü verin, düşmezse banyo yaptırın. Ama sonrasında  doktorunuza mutlaka başvurun. 

”Yaşa göre değil kilosuna göre verilmeli”

Parasetamol dozu, çocuğun yaşına göre değil kilosuna göre verilmelidir. Çocuğun kilosu
başına 10-15 mg dozda verilmesi önerilir. Yani 10 kg ağırlığı olan bir çocuğa bir seferde 100 ile 150 mg  verilmelidir. Bu doza uymak çok önemlidir. Düşük dozda verilmesi durumunda etkili olmayacağı gibi, yüksek dozda verilirse zehirlenmeye neden olabilir. Bu nedenle, ailelere çocuklarına ilaç vermeden önce, ilacın içindeki parasetamolün kaç miligram olduğunu mutlaka okumalarını öneririm. Parasetamol, uygun, önerilen dozda kullanıldığında etkili, güvenilir bir ateş düşürücüdür.

(Visited 3 times, 1 visits today)